İlköğretim öğrencilerinin basamak değer kavramına ilişkin becerilerinin incelenmesi
The investigation of primary school students' skill in place value
  1. Tez No: 327713
  2. Yazar: MUKADDES TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN DİNÇ ARTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin basamak değer kavramını anlama ve zihinsel işlemler yaparken basamak değer kavramını kullanma durumlarını belirlemenin yanı sıra basamak değer kavramı ile ilgili yapılan hataları belirlemektir.Araştırma, 2010-2011 Eğitim Öğretim yılı Adana ili Çukurova ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilköğretim okullarının 5. sınıflarında okuyan öğrenciler arasından seçilen 72 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci görüşme formu kullanılmıştır. Öğrencilerin görüşme sorularına verdikleri yanıtları içeren veriler klinik mülakat yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracından elde edilen verilerle öğrencilerin basamak değer kavramını anlama ve zihinsel işlemler yaparken basamak değer kavramını kullanma durumlarına bakılmış ve yaptıkları hata türlerini belirlemek amacıyla cevap kağıtları analiz edilmiştir.Veri toplama aracından elde edilen verilerin analizleri, öğrencilerin basamak değer kavramını anlama ve zihinsel işlemler yaparken basamak değer kavramını kullanma başarılarının düşük olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin basamak değer kavramı ile ilgili; rakamın basamak ve sayı değerinin ayırt edilememesi, basamaklar arasındaki ilişkiyi anlamama, 10 ile çarpmayla ilgili güçlükler ve işlemsel hatalar şeklinde hata türlerine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the errors with the term of place value that are made by 5th grader students, as well as understanding the term of place value and identifying using of the place value during mental processes.This research has been done with 72 students in 5 grade public school in Ministry of Education in Çukurova /Adana in 2010- 2011 academic year. In this research; as a tool to collect the data the student interview forms are used. The data from the students? responses to interview questions are collected with clinical interview method. With the data from the research, the students? ability of understanding of the place value and using of the place value during mental processes has been surveyed and in order to identify the sort of errors, the answer sheets are analyzed.The analyzes of the data obtained from the data collection tool has shown thatsuccess of the students? understanding the term of the place value and using of the place value during mental processes are low. As a result of the research it is determined that 5th grade students have some sort of mistakes that not to differentiate number of place from place value, not to understand connection of places, the difficulties in multiplying with 10 and operational mistakes with the the term of place value.