Kurumların ve sosyal sermayenin ekonomik büyüme üzerine etkisi
The effect of institutions and social capital on economic growth
  1. Tez No: 327740
  2. Yazar: CEMİL SERHAT AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH CİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkelerin ekonomik performanslarında görülen farklılıkların nedenleri uzun yıllardır politikacıların ve ekonomistlerin araştırma konusu olmuştur. Ekonomistlerin bu farklılıkları açıklamak için kullandıkları araçların açıklayıcılık düzeylerinin sınırlı olması, sadece ekonomi alanında değil tüm sosyal bilimler alanında yeni enstrüman arayışlarına sebebiyet vermiştir. Bu süreçte araştırmalara konu olan kavramlardan biri de kurum kavramı olmuştur.Kurumların ekonomik büyüme üzerine etkileri çeşitli kanallar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu kanallardan biri de kurumların toplum tarafından içselleştirilmesi ve bu sayede oluşan güven ortamıdır. Ülkelerin güven düzeyleri ve bireylerin oluşturdukları birliktelikler üretim sürecine dahil olarak ekonomik performanslarının önemli belirleyicileri olabilmektedir. Oluşan güvene dayalı iletişim ağları ülkenin sosyal sermayesi olarak nitelendirilmektedir. Özellikle sanayi devrimi sonrasında ülkelerin büyüme sürecinde kat ettikleri yolları sadece fiziki sermaye birikimi ile açıklamak mümkün değildir. Bu yeni evrede bilgi toplumuna dönüşümle birlikte beşeri sermayenin yanı sıra sosyal sermayenin de yapılan ekonomik analizlere dahil edilmesi gerekmektedir.Kurumların ve sosyal sermayenin ekonomik büyüme üzerine etkilerinin sorgulandığı bu çalışmada, yatay kesit veri analizi yöntemiyle çeşitli gelir gruplarına dahil 69 ülke üzerine ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tahmin sonuçlarına göre orta gelir düzeyine sahip ülkelerin kurumsal kalite düzeyi ve sosyal sermaye düzeyi ile ekonomik büyümeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişki bulunurken, yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerin kurumsal kaliteleri ve sosyal sermaye düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmanın sonucunda yeterli miktarda fiziki sermayesi bulunmayan ülkelerin, kurumsal kalite ve sosyal sermaye düzeylerini yükselterek ekonomik büyüme gerçekleştirebildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons of the observed differences among the countries' economic performance has been considered as a study subject for economists and politicians for many years. As the tools used by economists to explain these differences are constraint in explanatory level, it lead to the reveal of new searches for instrument in not only economic sphere but also all social sciences. In this process, one of the subjects discussed for the researches revealed as the institution concept.The effects of institutions on economic growth realize by means of various channels. One of these channels is the internalization of institutions by society and, owing to this, the environment of trust. The confidence level of countries and the collocations of individuals can be important determiners of their economic performances by getting involved in production process. The revealed networks of communication based on trust can be defined as the social capital of country. Especially, the roads hit by the countries in the process of growth after the industrial revolution cannot be explained only by physical capital accumulation. In this new phase, along with the transformation into information society, in addition to human capital, social capital has to be included in the conducted analysis as well.In the direction of this view, in this study the effects of the social capital level of institutions and society on economic growth were questioned, and an empirical research was performed on 69 countries which are included in various income groups by means of cross section data analysis. As to the estimation results, a statistically significant- positive relation was found between the institutional quality rank with social capital level of the countries which have middle income threshold and their economic growth, on the other hand a statistically meaningful relation between the institutional quality and social capital level of the countries which have high income thresholds couldn?t be determined. In the result of this study, it is extrapolated that the countries which doesn?t have sufficient amount of physical capital can realize economic growth by increasing their institutional quality and social capital levels.