Kabahatler Hukukunun genel esasları
General principles of Misdeamenor Law
  1. Tez No: 327824
  2. Yazar: ALİ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR CENTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Geçmişte ceza hukuku kapsamında görülen ve ceza kanunlarında düzenlenen kabahatler, işlenen suç sayısının ve buna bağlı olarak ceza mahkemelerinin iş yükünün artması sebebiyle suç olmaktan çıkarılmaya başlanmıştır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda, sadece suçlara yer verilmiş, kabahatler suç olmaktan çıkarılmıştır. Kabahatlerin suç olmaktan çıkarılması, kabahat niteliğindeki hukuka aykırı fiillerle ilgili genel bir kanun ihtiyacı doğurmuştur. Böylelikle 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kabul edilmiştir.Kabahat fiilleriyle ulaşılmak istenen amaç toplum düzeni, genel ahlâk, genel sağlık, çevre ve ekonomik düzenin korunmasıdır (KK m.1). Kabahat; bir kanunla veya kanunun çerçeve hükmüne dayanılarak idarenin düzenleyici işlemleriyle içeriği belirlenen ve karşılığında kanun tarafından idari yaptırım öngörülmüş olan, kural olarak idare tarafından karara bağlanan, kasten veya taksirle işlenebilen, hukuka aykırı, genel düzeni bozucu fiildir.Bir fiilin suç mu yoksa kabahat mi olduğunun tespiti, fiilin karşılığında öngörülen yaptırım türüne göre belirlenecektir. Kabahat fiilinin yaptırım türü dışındaki en belirgin özelliği, herhangi bir muhakeme faaliyeti olmaksızın kural olarak idare tarafından kamu gücü kullanılmak suretiyle doğrudan doğruya karara bağlanabilmesidir. İdari yaptırım kararlarının yargısal denetimi, adil yargılanma hakkının gereklerindendir.Kabahat fiilinden söz edilebilmesi için, fiilin karşılığı olan kabahat normunda belirtilen bütün unsurların gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden kanunililik; hareket, netice ve nedensellik ilişkisinden oluşan maddi unsur; kast veya taksir şeklindeki manevi unsur ile hukuka aykırılık unsurunun gerçekleşmesi gerekir. Kabahat fiilinin bütün unsurlarıyla gerçekleşmesi, bu fiille ilgili idari yaptırım uygulanması için yeterli değildir. Fiili işleyen kişi kusurlu olmalı, bir başka anlatımla kınanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
As the percentage of crimes increases and relatively caseload of criminal courts becomes heavier, misdemeanors that have been considered within the scope of criminal law and regulated under the criminal code are no longer defined as crimes. Turkish Criminal Law no. 5237 only mentions crimes and does not regard misdemanors as crimes. Since the misdemeanors are decriminalized; a general code is needed to regulate unlawful acts classified as misdemeanors. As a consequence, Misdemeanor Law no. 5376 that comes into force in 1 July 2005 is enacted.The object of Misdemeanor Law is to protect public order, public moralty , public health, environment and economic order( Misdemeanor Law art.1) Misdemeanor is an unlawful and disorderly act defined under law or by administrative regulation drafting based on a framework law, which is in principle concluded by administration and punished by administrative sanction , and can be committed either intentionally or negligently.In order to determine whether an act constitues a crime or a misdemeanor, prescribed sanction must be examined. Misdemeanors are distinguished mostly by the fact that even without any trial, they can be immediately sanctioned by administration which enforces public force. Thus, judicial review of administrative sanctions is crucial to protect the right to a fair trial.An act can be classified as misdemeanor if it features four main elements: Legalty element; meaning the act constitues all of the elements within the definition of the misdemeanor law; material element, meaning the relation of conduct, effect and causality; moral element; meaning intent or negligence and illegality element. However, administrative sanction cannot be imposed only because an act features all the elements of a misdemeanor. Offender must be culpable, in other words he/she must be condemnable.