Gümrük kabahatleri: Hukuki analizi, sorunlar ve çözüm önerileri
Customs misdemeanors regime: Legal analysis, issues and recommendations for solution
- Tez No: 542472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Gümrük işlemleri, bu işlemlere bağlı olarak tahsil edilen vergiler ve diğer malî yüklerin önemli bir kamu geliri kaynağı olması yanında, yerli ticaret erbabının, tüketicilerin, çevrenin, fikrî mülkiyet haklarının ve canlı türlerinin korunmasıyla ilgili uygulamaları içermesi nedeniyle, yoğun şekilde hukukî düzenleme konusu yapılmaktadır. Bu amaçla kişilerin gümrük işlemleriyle ilgili maddî ve şeklî ödevlere uyumu gümrük idaresince denetime tâbi tutulmaktadır. Bu uyumun sürekliliğinin sağlanması ve ihlâllerin önlenmesi için ilgili mevzuatta etkili, orantılı ve caydırıcı olması beklenen yaptırımlara yer verilmektedir. Karşılığında idarî yaptırım uygulanması nedeniyle gümrük kabahati oluşturan fiillerin kabahatler hukukuna göre şekillenen bir hukukî rejim çerçevesinde tespiti, soruşturulması ve yaptırıma bağlanması, gümrük idarî düzeninin sağlanması ve uyumlu yükümlülerin haklarının korunması bakımından önemlidir. Çalışmanın konusunu, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile genel esasları belirlenen kabahatler rejimi çerçevesinde, gümrük kabahatlerinin hukukî analizî oluşturmaktadır. Bu amaçla geniş bir literatür, mevzuat ve yargı kararı taraması yapılmış ve seçilmiş ülkelere ilişkin uygulamalar incelenmiştir. Çalışmada, genel vergi kabahatlerinin aksine, gümrük kabahatlerinin, gerek kanunî hükümleri gerekse gümrük idaresince idarî yaptırıma tâbi tutulurken, kabahatler hukukunun genel esaslarına büyük oranda uyum gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Customs procedures are subject to intense legal regulations because of that it is an important source of public revenue and covers protection of consumers, the environment, intellectual property rights and species. For this purpose, monetary and procedural liabilities of individuals to customs procedures is audited by the customs administration and in order to ensure continuity of this compliance and to prevent violations some sanctions that are expected to be effective, proportionate and dissuasive are envisaged in relevant legislation. It is important that disclosure, investigation and imposing of the acts constituting customs misdemeanor in the framework of a legal regime shaped by the misdemeanor law for providing of customs administrative order and for protection of the rights of law-abiding people. The subject of this study is the legal analysis of customs misdemeanor in the framework of the general principles of misdemeanor that aranged in Customs Law numbered 4458 and Misdemeanor Law numbered 5326. To this end, a wide range of literature, legislation and judicial decision have been searched and implementations of selected countries have been examined. In this study, it has been reached to the conclusion that, unlike general tax misdemeanors, customs misdemeanors comply largely with the general principles of the misdemeanor law, both in terms of legal provisions and implementations of the customs administration.