Küreselleşme sürecinde sermaye hareketlerinin yükselen piyasalara etkisi: dış denge sorunsalı: Ülke örnekleri ve Türkiye 1989-2009
The effect of capital movements on the emerging markets in the globalization process: External deficit problematic country examples and Turkey 1989-2009
- Tez No: 327854
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ekonominin küreselleşmesinin de önünü açan temel olgudur. Ekonominin küreselleşmesinin hızlandığı son otuz yılda birçok ülkenin piyasa ekonomisini benimsemeleri ile ekonomilerini dışa açmaları ve finansal deregülasyonlar sonucu sermaye hareketlerinin hem hacmi hem de volalitesi artmıştır. Kalkınma için dış kaynağa ihtiyacı olan ülke ekonomileri küresel sermayeden faydalanma yolunu tercih etmiş ve sermaye girişlerini sağlamaya çalışmıştır. Bu süreçte birçok bölge ve ülke ekonomisi sermaye hareketlerinden etkilenmiştir. Sermaye hareketlerinin olumsuz etkilerinin varlığına dayandırılan ülke ve bölge ekonomilerinin ortaya çıkması ondan beklenen faydanın sağlanabilmesini tartışmalı hale getirmiştir. Bu tartışmalar genel olarak sermaye yetersizliği çeken GOÜ ekonomileri üzerine odaklanmıştır. Ancak tecrübeler göstermiştir ki sermaye hareketleri sadece GOÜ'de değil GÜ kaynaklı küresel krizlere neden olarak piyasa ekonomisinin ulaştığı boyutlarda ülke ve bölge ekonomilerini derinden etkileyebilmiştir. Sermaye hareketlerinin ülke dış hesaplarında gösterilebilmesi için ödemeler dengesinde sermaye hesabı açılmış ve dış dengenin sağlanması için cari açıkların sermaye hareketleri ile finansmanın sağlanabilmesine olanak sağlanmıştır. Ancak daha fazla cari açığın daha fazla sermaye hareketleri ile finansmanı kronik dış denge sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Bir ülke için dış denge sorunsalına yönelik kalıcı çözümün ortaya konabilmesi için dış tasarruf yetersizliğini giderme amaçlı sermaye hareketlerinin orta ve uzun vadede dış denge sorunsalına yönelik reel ekonomik etkisinin nesnel boyutlarının analiz edilmesi gerekmektedir. Çalışmada öncelikle genel olarak sermaye hareketleri ile ilgili temel kavramlar verildikten sonra sermaye hareketlerine ilişkin teorik arkaplan incelenmiş ve dış denge sorunsalı çerçevesinde sermaye hareketlerinin reel ekonomik etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Sermaye hareketlerinin ulaştığı hacim ve boyutlarının görülebilmesi için küresel sermaye hareketleri gelişimi ile reel ekonomi arasındaki ilişki ortaya konduktan sonra GOÜ'deki sermaye hareketlerinin ekonomik etkisi dış denge sorunsalı çerçevesinde incelenmiş ve sermaye hareketlerinin neden olduğu bölgesel krizlerden öne çıkanları ile son küresel kriz ele alınmıştır. Sermaye hareketlerinin GOÜ örneklerindeki dış denge sorunsalına yönelik reel ekonomik etkisi seçilmiş ülke ekonomilerinde incelenerek ampirik analiz neticesinde elde edilen sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Liberalization of capital movements, globalization of the economy that opens the front is the basic case. Globalization of the economy accelerated in the last thirty years, many countries adopt market economy, both the volume and the volalite of the movements of capital has increased as a result of the opening of their economies to the outside and financial deregulation. In need of external resources for development of the country's economy benefited from the global capital and tried to provide capital inflows. In this process, many region?s and country?s economies have been affected by capital flows. Negative effects of capital movements based on the emergence of the country and the region's economy, make controversial the ensuring of its expected benefits. These debates typically focus on developing country?s economies which have capital deficiency. However, experiences have shown that capital movements not only in developing countries also as a source of developed countries causing global crisis, influence country?s and the region's economies deeply. To show the movements of capital in country?s foreign accounts, a capital account was opened on the balance of payments and current account deficits financed by the movements of capital have been given the opportunity. However, to finance more and more current account deficit with more and more capital movements, can uncover chronic problems of external balance. For a country with a permanent solution for the problematic external balance can be exposed to the outside expense savings for the purpose of lack of capital movements, in medium and long-term the objective dimensions of the real economic impact for external balance problematic, needs to be analyzed. In the study, primarily, the basic concepts, related to capital movements, have been granted, then the theoretical background which is relating to capital movements has been examined, and has been tried to determine the real economy impact of capital movements in the framework of external balance problematic. To be seen volumes and sizes of capital movements, after propounding the relationship between the development of global capital movements and real economy, the economic impact of capital movements in the developing countries has been examined in the framework of external balance problematic and has been treated the ones in the front of the regional crisis which causes by capital movements and the latest global crisis. Capital movements, for the problematic of external balance in the examples of developing countries, has been examined its real economic impact on selected country economies, and the results have been exposed by empirical analysis.