Kosovalı aydınların din anlayışı
Religious inclination of Kosovian intellectuals
  1. Tez No: 327870
  2. Yazar: FEİM GASHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU, PROF. DR. ZEKİ ARSLANTÜRK, PROF. DR. VECDİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
ÖZETAydınların din anlayışıyla ilgili olarak Balkanlarda gerçekleştirilen daha önceki araştırmaların çok sınırlı sayıda olduğu ve içerik itibariyle de oldukça genel oldukları görülmektedir. Aydınlarla ilgili daha önce yapmış olan bu çalışmalar önemini korumakla birlikte, güncellenmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Aynı zamanda çalışmamızda uygulanmış olan araştırma yöntemi de daha önceki çalışmalarda kullanılmamıştır. Araştırmamız, bütün bu gerekçeleri göz önünde bulundurularak Kosova Cumhuriyeti'nde yapılacak benzer araştırmalara başlangıç olması amaçlanarak gerçekleştirilmiştir.Kosovalı Aydınların Din Anlayışı başlığını taşıyan bu tezde, Kosovalı aydınların din anlayışı tespit ve tahlil edilmiştir. Aynı zamanda aydınların din anlayışlarını benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmalı bir biçimde ele alınarak ortaya konulmuştur.Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular çerçevesinde, Kosovalı aydınların din anlayışının genel itibariyle olumlu olduğu, farklılıklardan ziyade benzerliklerin daha ön planda olduğu anlaşılmıştır. Aydınlara göre Kosova'nın bağımsızlık kazanmasıyla ve yeni bir anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte inanç ve düşünce özgürlüğü, laiklik ve din ilişkisi, toplum ve din ilişkisi, din eğitimi, örtünme gibi konularda komünizm dönemine nazaran daha müspet bir yöne doğru ilerleme kaydedilmektedir. Ancak bu hâlâ yeterli değildir. Kosova Batıyı model almış olsa da, din konusunda istenilen hassasiyet henüz gösterilmemektedir. Bu alanlarla ilgili olarak yapılacak daha pek çok şey vardır.Yapmış olduğumuz bu araştırma, Kosova Cumhuriyeti'nde bu alanda atılmış ilk adımlardan biridir. Bu araştırmanın bundan sonra bu alanda yapılacak çalışmalara az da olsa ışık tutacağını umut ediyoruz.
Özet (Çeviri)
AbstractIf we looked over former research which have been carried out in Balkans area on intellectual understanding of religion are limited and are common from the point of view of content. Furthermore these research or investigations about intellectuals need to update from the present point of view to protect its importance. In the same time, we implement the same methods of investigation like we apply before. Taking consideration all of these realities, and also intending to become a model or pioneer for next researches which will be performed in Republic of Kosovo we decided to carry out this research.In this thesis which is called Religious Inclination of Kosovian Intellectuals, we establish and analyses the religious inclination of Muslim (intellectuels) who live in Kosovo and we tried to explain and clarify the similarities and differences in these inclinations with using comparative method.In conclusion, we must say and assert that Kosovian Intellectuals are in positive thrift about religious inclination and religious life; then we must say that Kosovian Intellectuals have similarity thoughts on the religious tendency and the religious life, and we can say that in their thought about matter which have been mentioned the similarities are too many than differences. According to the intellectuals, after declaration of independence of Kosovo, and approval of new constitution, many advancements have been realized in terms of such issues compared to communism period: Freedom of faith, and freedom of thinking and expression, the relationship between secularism and religion, positive inclination of society towards religion, religious education However, these positive changes are not sufficient. Obviously, that there is not present required progress even Kosovo is following the western model. There must do more progress upon this particular field and discussable topics.The research which we realized is one of the first steps about this topic in Republic of Kosovo. We hope that this modest research might encourage and guide the future researches.