Kosovalı halk müziği sanatçısı Aluş Nuş'un hayatı ve eserleri
Life and works of Kosovo folk musician Alus Nus
  1. Tez No: 384590
  2. Yazar: MİNE TUTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kosova'da Yüzyıllar boyuncaoluşan kültür katmanı içerisinde Prizren Türkler'inin ve Türk Kültürünün önemli bir yeri vardır. Yakın zamana kadar yaşanan siyasi olaylar günümüzde Kosova'da Türk Dil ve kültünün önemini arttırmaktadır. Yugoslavya Döneminde Azınlıklar gruplandırılırken milli değil dini kimlikler üzerinden tasnif yapılmış. Bu sebeple nüfus sayımlarında da Türkler, Boşnak ve Arnavutlarla birlikte Müslüman grubun içinde sayılmışlar. Böyle bir atmosferde Kosova'da Türk kültürüne dairyapılan her çalışma kosova Türk kimliğinin korunması muhafaza edilmesi bakımındanönemlidir. Prizrenli Türk Halk Müziği sanatçısıAluş Nuş da bu misyonu taşımaktadır.Yazdığı Şiirler, türküler ve yaptığı müzik hem yetişkinlere hem de genç kuşakta milli ve dini farkındalığı arttırmaktadır.aluş Nuş'un kendisi, ailesi ve sosyal Çevresi ile yapılan röportaj ve Görüşmelerde yaşadıklarından etkilenerek yazdığı türkü ve şarkılarda Balkan Türk halk kültürüneyaptığı katkılar tespit edilerek ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Türk halk edebiyatı, Kosova-Prizren, AluĢ NuĢ, Kosova Türk halk Müziği, Prizren Türküleri
Özet (Çeviri)
Prizren Turks and Turkish culture has a significant role amongst the cultural layer in Kosovo for centuries. The recent political developments in last couple of decades has clearly shown Turkish language and Turkish culture has massive importance for the region. Drung old Yugoslavia administration, minorities in the region were classified accordingly to their religious beliefs but not their nationality. For this reason Turkish minority were counted with in Muslim minority like Bosniaks and Albanians. Under these circumstances every single study regarding Turkish culture has a significant role for preserving Turkish identity in Kosovo. Alus nus, a Prizreni Turkish folk music artist and song writer, has a great mission for preserving Turkish Culture in the region. His poems, his music (ballads, chansonnes) have great impact on both old and new generation for developing religious and national awareness. In this study we discuss, detect and share his impact on Balkan Turkish Culture with his songs and music with a series of interviews with Alus Nus himself, his family members and his social background. Key Words : Kosovo Turkish Folk Music, Alus Nus, Turkish Folk Literature, Prizren Ballads