The effect of leadership styles on the relationship between empowerment and organizational innovation
Çalışanların güçlendirilmesi ve örgütsel yenilik arasındaki ilişkide liderlik tarzlarının etkisi
- Tez No: 327890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELEK BİRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı, örgütsel yenilikçilik üzerinde çalışanların güçlendirilmesinin etkisini incelemektir. Güçlendirme kavramı, bireye dışarıdan etki eden, organizasyona ait özellikler, yönetim uygulamaları ve çalışma arkadaşları gibi faktörleri içermektedir. Yenilikçilik ise, yeni fikir ve davranışları, bunların uygulanması ve geliştirilmesini içeren bir kavram olarak tanımlanabilmektedir. Araştırmacı, güçlendirmenin örgütsel yenilikçilik üzerinde etkili olabileceği varsayımından yola çıkarak teorik çerçevesini oluşturmuştur.Güçlendirme ve örgütsel yenilikçilik ilişkisinde liderlik tarzlarının moderatör değişken olarak bu ilişkiyi farklılaştırması beklenmiştir. Bulgular ise, personel güçlendirmenin örgütsel yenilikçilik ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, liderlik tarzlarının bu ilişkiyi farklılaştıracağı yönündeki varsayım desteklenmemiştir.Araştırmanın örneklem grubunu, hizmet sektörü ve otomotiv sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to see effects of empowerment on the organizational innovation. The impact is assumed to be mediated through leadership styles.Empowerment contains the factors like organizational features, management and coworkers. Innovation is also contains new ideas and behaviors, their implementation and development.The researcher assumes that empowerment has effects on the organizational innovation and expects that leadership styles differentiate the relationship between empowerment and organizational innovation. Results support that there is a relation between empowerment and innovation, but there is no support for the effect of leadership styles.The sample consists of people from the services industry and automotive industry.