İbrahim Tatlıses sinemasında kadın temsili
Women representation in Ibrahim Tatlises cinema
  1. Tez No: 327901
  2. Yazar: FİKRİYE TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma İbrahim Tatlıses'in 1980 ve 1990 arasında kendisinin çektiği ya da başka yönetmenlerce çekilmiş filmlerindeki kadın imgesinin kuruluşunu ele almaktadır. Çalışmanın amacı Tatlıses filmlerinde kadına verilen değer ve rollerin hangi anlamlandırma sistemlerinde kendine yer bulduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda öncelikle Tatlıses fenomenini yaratan 1980 sonrası toplumsal süreçte neler yaşandığını hatırlamak ve göç, sansür, darbe, sınıf gibi olgular bu süreçte arabeskin de evrilmesine zemin hazırlayan koşullar olarak değerlendirilecektir. Böylelikle İbrahim Tatlıses filmlerinde atladığı sınıfla beraber ilk döneminden son dönemine kadar kadına bakışının ne olduğu, dönüşümün yaşanıp yaşanmadığı ve filmlerindeki kırılma noktaları incelenecektir. Ayrıca kadın üzerindeki eril iktidarın hangi yollardan kurulduğu ve kadının bu baskı karşısında ne türden reflekslerle davranış geliştirdiği sorgulanması gereken önemli noktalardandır.Tatlıses'in filmlerindeki metinive bu metinlerin üretildiği dönemdeki toplumsal ilişkiler hem sosyolojik bir bakıştan hem de Mulvey, Irigaray gibi feminist kuramcılardan destek alınarak eleştirel bir yöntemle değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda Tatlıses'in filmlerinin toplumsal cinsiyet ilişkileri bakımından dönemin egemen söylemiyle nasıl bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymak için gerekli görülmektedir. Sinemasal kodlar aracılığıyla erkek üstünlüğünün üretilme biçimi olarak bu filmlerde kadınlar, kendilerinin öznesi değil de erkeğin tahakkümü altında silik ya da görünmez karakterler olarak gösterilirler. Kadınların eğitim durumu, sınıfı ne olursa olsun erkeğin şekil verdiği, toplumun kadına yüklediği rolleri yerine getirmezse ötekileştirildiği, ayrıca bedeni ile de cinsel bir arzu nesnesi olarak kullanıldığı ortaya konacaktır. Çalışmada Tatlıses'in konuya ilişkin basına yansıyan röportajlarına ve kadına yönelik söylemlerine de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Women Representation in İbrahim Tatlises CinemaThis study discusses the construction of the woman image in the movies of İbrahim Tatlıses that are directed by himself or the other directors between the years 1980-1990. The aim of this study is to betray in which meaning system, the merits and roles given to the women in the Tatlıses movies find place themselves. In this context, before all else, the social process faced after 1980 that also is the creator of Tatlıses phenomenon will be remembered; and the facts such as migration, censorship, cup, class, etc. in this process will be valued as the conditions that are also determining cause of arabesk to be evolved. In this way, the gaze to the woman in the movies, the breaking points in the movies, and whether there is a evolution in the movies or not from first period to last period, with going up to a higher class, in İbrahim Tatlıses movies will be analyzed. Moreover, it is important to discuss the ways how the masculine power on woman is constructed and via which reflexes the woman cultivates behaving against this power.The context in the movies of Tatlıses and the social relations in that period that these contexts are produced will be criticized both via sociological approach and via theories of feminist theoriticians such as Mulvey and Irigaray. In this context, to explain the interactions in terms of gender between the movies of Tatlıses and the dominant expression of the epoch is considered necessary. Women in these movies are not shown as subject of themselves; they are shown as undistinguished or invisible characters under the domination of man as the formation of production of men domination via cinematic codes. It will be betrayed that woman ?independently from her educational status or class she belongs to- is formed by men and othered if she does not carry out the roles that are given by the society; in addition to these, she is used via her body that is a sexual desire object. In this study the interviews and the expressions about women of Tatlıses are also featured.