Finansal krizler ve türev ürünler
Financial crisis and derivative product
  1. Tez No: 327952
  2. Yazar: SEHER KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Globalleşmiş dünyada meydana gelen krizler ülkeleri derinden etkilemektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin sonucu olarak ülkeler arasında sınırlar kalkmıştır. Bu çalışmada küresel finansal kriz incelenmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler aynı oranda etkilenmiş midir sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. Krizin ülkeleri aynı ölçüde mi yoksa gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeleri farklı düzeyde mi etkilediği araştırılmıştır. Türev ürünlerin global krizde ülkeleri nasıl etkilediğini bu çalışmada incelendi. Bu araştırma için proje beş gelişmiş ve beş gelişmekte olan ülkelerin ve onların ekonomik, politik yapısı ve türev piyasalarının karşılaştırılması üzerine yoğunlaşmıştır.Anahtar KelimelerFinansal Kriz, ABD, Mortgage Krizi, Türev Ürünler, CDS, İspanya, Portekiz, Yunanistan, İtalya, Meksika, Türkiye, Çin
Özet (Çeviri)
Crisis that have been occured due to globalized world are deeply effects countries. As a result of the, technological developments, disapperad the borders between countries. Global financial crisis is invastigated in this project and this Project try to solve this question which does crisis effect the developing and developed countries in the same amount. Within this work were examinated that, how crisis effect the countries and the influence of derivative products on the global financial crisis. For This investigation project focus on comparison five developing countries and five developed countries with their economies, political structures and derivatives market.Key WordsFinancial Crisis, The U.S. Mortgage Crisis, Derivatives, CDS, Spain, Portugal, Greece, Italy, Mexico, Turkey, China,