Finansal krizler ve türev ürünler: Yeni krizler ve finansman araçları
Financial crises and derivatves: New crises and financial instruments
  1. Tez No: 412393
  2. Yazar: İSTEMİ DÜLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTAN MASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Finansal krizler birbirine bağımlı hale gelen Dünya ekonomileri ve finansal ilişkilerin sınır tanımaz hale gelmesi ile tekrar tekrar yaşanan ve sıkça anılan olaylar haline gelmişlerdir. Sebepleri çeşitli ve farklı olan bu olayların açıklanması hiç bir zaman basit olmamıştır. Bu amaçla ilk önce finansal kriz, ekonomik kriz ve kriz kavramını ve finansal krizleri açıklamaya çalışan modellerin ve türlere ayrımı hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın amacı finansal kriz kavramını tanımlamak, finansal krizlerden örnekler vererek Küresel Finansal Kriz ve halen devam etmekte olan Avro Bölgesi Borç Krizi ile türev ürünler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Financial crises have became a part of our lives and brought up a lot since World economies became dependent on each other and financial relations know no borders anymore. With different and varied causes there has never been a simple way to explain such events. For this purpose first we will explain the term of crisis and financial crises, models attempting to explain them and how crises are seperated into different types. The aim of this paper is to define financial crisis as a term with examples from history, Global Financial Crisis and the ongoing Euro Zone Sovereign Debt Crisis and explain their relations with derivatives.