Farklı sürelerde uygulanan skuatın sıçrama performansına akut etkisi
Determination of acute effect of squat applied in different periods to jumping perfonmance.
- Tez No: 328025
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GELEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma farklı sürelerde uygulanan skuatın sıçrama performansına akut etkisini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla Sakarya Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne bağlı Halter eğitim merkezinde düzenli antrenman yapan, yaş ortalaması 17.44 ± 4.41 yıl, boy uzunlukları 165.22 ± 13.22 cm, beden ağırlıkları 65.72 ± 14.80 kg, antrenman yaşları 3.88 ± 2.52 yıl olan, 9 erkek sporcu denek olarak kullanılmıştır.Araştırmanın başlangıcında tüm sporcular sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra araştırmaya katılacak olan 9 kişilik grubun yaşları, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları antrenman yaşları tespit edildi. Araştırmaya katılacak olan deneklerin her birinin maksimal skuat değerleri testlerden 2 gün önce belirlenmiştir ve %85 değerleri hesaplanmıştır. Deneklere ön yükleme yapılmadan bir gün önce, ön yüklemesiz olarak sıçrama testleri uygulanmıştır. Deneklere genel ısınmalarının ardından %85 ile skuat yükleme gerçekleştirilmiş ve 4 dakikalık dinlenme ardından dikey sıçrama ve skuat sıçrama testleri gerçekleştirilmiştir. Aynı gün birden fazla ön yükleme yapılmayıp birbirini takip etmeyen bir günde % 85 ile skuat yüklemeyi hızlı yapmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine Acute effect of squat applied in different periods to jumping performance. For this purpose, 9 male athletes were used as subjects who made regular traning at Weightlifting training center under the Directorate of Sakarya Youth and Sport province, whose average ages were 17:44 ± 4:41 years, heights were 165.22 ± 13:22 cm, body weights were 65.72 ± 14.80 kg, the ages of training were 3.88 ± 2.52 years.At the beginning of the study all of the athlete?s check-up were made. Then, 9-person group?s age, height, length, body weight, training ages were determined which will participate in the investigation. Maximal squat values of each of the subjects participating in the survey were determined 2 days before tests and 85% were calculated. Subjects without pre-loading the day before, jump tests were applied as pre-preloaded. After the general warm up, Squat with 85% of the load were performed to the subjects and after 4-minute rest vertical jump and squat jump tests were conducted. The same day, more than one boot wasn?t done, in a day not follow each other were asked to do squat installation fast with % 85.