Farklı sürelerde uygulanan kalsiyum hidroksit apeksifikasyonunda güçlendirici tedavilerin kırılma direncine etkisi
Effect of root reinforcements on fracture resistance of calcium hydroxide apexification applied for different time intervals
  1. Tez No: 426975
  2. Yazar: ITIR AYDINTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sunulan tez çalışmasında, simüle immatür dişlerde farklı sürelerde uygulanan apeksifikasyon tedavisi sonrasında farklı kök güçlendirme tekniklerinin kök kırılma direnci üzerine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çekilmiş 112 adet maksiller santral diş kök ucu kesildikten ve kanal içi preparasyonu yapıldıktan sonra rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba 1 haftalık kalsiyum hidroksit uygulamasını takiben tek seanslı MTA apeksifikasyon tedavisi, ikinci gruba 3 aylık kalsiyum hidroksit uygulaması ile geleneksel apeksifikasyon uygulandı. Tüm örneklerin kök ucu tıkaması MTA ile sağlandıktan sonra gruplar dörder alt gruba (n:14) ayrıldı. Bu alt gruplarda kök güçlendirme teknikleri; kuartz fiber post (Bisco DT Light Post) (K grubu), polietilen fiber post sistemi (Ribbond) (P grubu), cam fiber post (CarboTech SnowPost) (C grubu), ile uygulandı ve kontrol grubu olarak da ısıtılmış guta perka tekniği (Calamus) (G grubu) kullanıldı. Kırılma testi, Universal Testing Machine (Lloyd-LRX; Lloyd Instruments, Fareham, İngiltere) cihazında yükleme yapılarak gerçekleştirildi.Gruplar arasındaki farklılıklar ANOVA, Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis H testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate in vitro fracture resistance of simulated immature teeth where apexification treatment steps were applied for two different time intervals and strengthened with different root reinforcement techniques. After the apices of extracted 112 maxillary central teeth were cut and prepared then were randomly divided into two groups. In the first group single visit apexification treatment after 1 week calcium hydroxide application and in the second group traditional apexification treatment with 3 months calcium hydroxide application were achieved. After the apical plug was provided with MTA in all samples, these two groups randomly divided into four subgroups (n:14). In these groups root reinforcements; quartz fiber post (Bisco DT Light Post) (group K), polyethylen fiber post (Ribbond) (group P), glass fiber post (CarboTech SnowPost) (group C) were applied and the control group was reinforced with heat softened gutta-percha obturation (Calamus) (group G). The fracture resistance of root specimens were tested by Universal Testing Machine (Lloyd-LRX; Lloyd Instruments, Fareham, England). The data were compared with ANOVA, Mann-Withney U and Kruskall-Wallis H tests at 0.05 significance level.