Farklı sürelerde uygulanan statik germenin quadriceps ve hamstring izokinetik kuvvetine etkisi
Duration dependent effect of static stretching on quadricips and hamstring isokinetic muscle strength
- Tez No: 526271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit sporcularda farklı sürelerde uygulanan statik germenin, hamstring ve quadriceps kas gruplarında izokinetik kuvvet üzerine olan akut etkisini belirlemek ve farklı germe sürelerinin izokinetik kuvvete etkisi ve optimal germe süresini ortaya koyabilmek ve spor sakatlığı riskini en aza indirebilmektir. Bu çalışmaya iki farklı branşta (futbol ve basketbol), (yaş ortalaması 24,14 ± 2,665 yıl, boy uzunluğu 182,67 ± 4,104 cm ve vücut ağırlığı 84,87 ± 581 kg) 15 elit erkek sporcu katılmıştır. Araştırma protokolü hamstring ve quadriceps kas gruplarına yönelik 17 statik germe egzersizi belirtilen sürelere göre, [ A) 5 dakika jogging, B) 5 dakika jogging ardından 15 saniyelik statik germe, C) 5 dakika jogging ardından 30 saniyelik statik germe, D) 5 dakika jogging ardından 45 saniyelik statik germe, E) 5 dakika jogging ardından 60 saniyelik statik germe] deney uygulaması olarak dizayn edilmiştir. Her bir protokolün hemen ardından sağ ayak 60 derece/sn hızda 5 tekrar ve 180 derece/sn hızda 20 tekrardan oluşan izokinetik kuvvet testi Isomed 2000 cihazında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Friedman variance analiz testi ve Tukey HSD testi uygulanmıştır. Analizler sonucunda yapılan araştırmada 5 dk jogging ve 15 saniye germe egzersizin izokinetik kuvvet üzerinde artış oluşturduğu gözlenirken 30 ve 45 saniye germe egzersizinin düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada, 60° ve 180° /saniye izokentik açısal hızda Ratio H/Q oranı 0.5 ve 0.7 (50 ve 70) arasında olduğu görülürken Çalışma sonucu tüm deneklerin 4 farklı ölçüm sonrası sağ bacak kuvvetini 5 tekrar 60°/saniye açısal hız izokentik ölçüm sonrası, Ratio oranı sonuçlara göre germe süresi uzadıkça arttığı görünürken ve 20 tekrar 180°/saniye süresi uzadıkça azalması gözlenmiştir. Anahtar kelimler : Statik Germe,Spor Sakatlığı, İzokinetik Kuvvet, Hamstring, Quadriceps
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the acute effect of static stretching on hamstring and quadriceps muscles' isokinetic strength when applied for various durations to elite athletes, to investigate the effect of different static stretching durations on isokinetic strength and finally to determine the optimal stretching duration and to reduce the most disability of sports injuries. 15 elite male athletes from two different sport branches (football and basketball), (average age 24,14 ± 2,665 years, height 182,67 ± 4,104 cm and weight 84,87 ± 581 kg) participated in this study .Experimental protocol was designed as 17 repetitive static stretching exercises for hamstring and quadriceps muscle groups according to the indicated experimental protocols ; [A) 5 minutes jogging, B) 5 minutes jogging followed by 15 seconds static stretching, C) 5 minutes jogging followed by 30 seconds static stretching, D) 5 minutes jogging, followed by static stretching for 45 seconds]. Immediately after each protocol, isokinetic strength test consisting of 5 repetitions at 60 degrees / sec speed and 20 repetitions at 180 degrees / sec speed was recorded for the right leg by the Isomed 2000 device. Friedman variance analysis test was employed for data analysis. According to the analyzes, it was observed that 5 min jogging and 15 sec stretching exercises increased the isokinetic strength whereas and 30 and 45 sec stretching exercises caused a decrease. In the study, hamstring/ quadriceps ratio (H / Q) was observed to be in between 0.5 and 0.7 (50 and 70) at isokinetic angular velocities of 60° /sec and 180°/ sec respectively. After application of 4 different experimental protocols; as revealed by isokinetic measurement of right leg strength at 60° / sec angular velocity with 5 repetitions, H/Q ratios increased further for all subjects as the stretching is applied for longer durations; whereas measurement at 180 ° / sec angular velocity for 20 repetitions revealed further decrease in H/Q ratios as the stretching duration is prolonged. ey words : Static Stretching, Sports Injuries, Isokinetic Strength, Hamstring, Quadriceps