Estimating of genetic parameters for Iranian holsteins using test day records by random regression models
Şansa bağlı regresion modelleriyle İran siyah alaca sığırlarında denetimgünü kayıtlarından genetik parametrelerın hesaplanması
- Tez No: 328187
- Danışmanlar: PROF. DR. A.MUHİP ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Laktasyon verimlerinin hesaplanması denetim günü (DG) kayıtları esas alınarak yapılmaktadır. Bir denetim günü kaydı, test anında bir ineğin günlük süt miktarıdır. DG modelleri, sabitregresyon model (FRM), çoklu özellikli model (MTM), kovaryansfonksiyon model (CFM), şansa bağlı regresyon model ve şansa bağlı regresyon- kovaryansfonksiyon modeli (RR/CF) içermektedir.Çeşitli şansa bağlı regresyon modelleri karşılaştırılmış,şansa bağlı regresyon modellerinin özelikleri ile bu modellerde parametrelerin tahmin ediliş yöntemleri tartılmıştır. Çalışmada İran Pedigrili Yetiştiriciler Merkezi'nde kayıtlı 203498 TG kaydı arasından, 5-305. günlerde kaydı olan inekler ve buzağılamayı takiben 18-56. günlerde süt üretiminin ilk periyodundaki karakterler analiz edilmiştir. Süt verim özellikleri TG kayıtları üzerine genetik kovaryans ve sabit çevresel fonksiyonlar için 3 ve 4 uyum sıralı şansa bağlı regresyon modeli önerilmiş yağ yüzdesi kayıtlarının analizinde, 3 uyum sıralı bir modelin hem eklemeli genetik hem de sabit çevresel kovaryans için kullanılması LP (3, 3) uygun bulunmuştur.Veri analizleri (RR/CF) şansa bağlı regresyon modelinde Wombat programı 2010 ile yürütülmüştür (Meyer, 2010). Bu analizlerde, pedigri kovaryans fonksiyonu katsayıları (kA), sabit çevresel (kp), hata varyans fonksiyonu katsayısı veya farklı formlardaki varyans değişkenleri ve hayvanlar için şansa bağlı regresyon katsayıları ile kalıtım derecesi, fenotip, eklemeli genetik ve damızlık değerleri tahmin edilmiştir.Sut verim dönemi boyunca fenotipikvaryans eşit değildi ve sut verim dönemin ilkinde ve sonunda onun değeri artmıştır. Eklemeli genetik varyansın en düşük miktarı süt verim döneminin ilkinde ve en yüksek değeri 8. ayda tahmin edilmiştir. Kalıtım derecesinin en yüksek değeri 0.23 olup süt verim dönemin 8. ayında tahmin edilmiştir. Eklemeli genetik ve sabit çevre korelasyon birbirine yakın günlerde yüksek elde edilmiştir.Anahtar kelime;Denetim günü kayıtlar, şansa bağlı regresyon model, siyah alaca sığır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMonthly records of dairy production trait which are the basic of 305-day records used in classic genetic evaluation models are called test day (TD) records. In this study 203498 test day milk records and 184429 test day fat records of first lactation Holsteins from Iran farms, calving between 2002 and 2009, were analyzed using random regression model. RR/CF models were studied in the respect of different orders of fit for fixed and random regression and also different ways of assuming residual variance in the analysis, including the assumption of constant (homogenous) residual variance and different assumptions about variable (heterogenous) residual variance during lactation.TD record analysed using the WOMBAT software package and additive genetic and permanent environmental random regression coefficient for each animal, coefficient matrices of additive genetic and permanent environmental covariance function, mentioned covariance functions and also residual variance function in related models were estimated.The assumption of heterogeneous residual variance during lactation improved characteristics of statistical model. In addition, a model with 3 and 4 orders of fit for additive genetic and permanent environmental covariance function, respectively, to analysis TD milk yield records and also a model with 3 orders of fit for both mentioned functions to analyze TD fat yield records were recognized as suitable. Maximum residual variance for milk and fat yield traits was estimated in early lactation. By estimating additive genetic random regression coefficient related to different animals, the differences in genetic lactation curves and also persistency between different animals were studied.