Farklı türlerdeki liselere devam eden ergenlerin iletişim becerilerinin incelenmesi
A research on communication skills of adolescents attending to different types of high school
- Tez No: 328206
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada farklı türlerdeki liselere devam eden ergenlerin iletişim becerilerinin incelenmesi, ergenlerin iletişim becerilerinde etkili olabileceği düşünülen çeşitli değişkenlerin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kayseri il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı beş farklı türdeki lisenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarına devam eden 932 ergen dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak ergenler hakkında bazı kişisel bilgileri belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Genel Bilgi Formu? ile ergenlerin iletişim becerilerini değerlendirmek için Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan ?İletişim Becerileri Envanteri? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler çift yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; farklı türdeki liselere devam eden ergenlerin iletişim becerileri puanlarında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Ayrıca ergenlerin iletişim becerilerinde; sınıf düzeyinin, baba yaşının, kendine ait bilgisayarı olma durumunun, algılanan anne ilgisinin, karşı cinsiyetten arkadaşı olma durumunun, kendi cinsiyetinden yakın arkadaş varlığının, fiziksel görünümünü beğenme durumunun, ailede fiziksel şiddete maruz kalma durumunun, kitap okuma sıklığının anlamlı farklılık yarattığı belirlenirken, ergenin yaşının, doğum sırasının, anne- baba yaşının, aile tipinin, okul dışında yaptıkları aktivitelerin, algılanan baba ilgisinin anlamlı farklılık yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine various effects in the examination of communication skills of adolescents that are thought to be effective on communication skills of adolescents who are ongoing different types of high school. 932 adolescents, who are continuing to the first, second, third and fourth classes of five different types of high school in the provincial center of Kayseri which belong to the Ministry of National Education, were included in the research. As a data collection tool,