Lise öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerileri ile ilişkisel saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social-emotional learning skills and relational aggression levels of high scholl students
- Tez No: 853635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ilindeki farklı türden liselerde öğrenim gören öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme becerileri ile ilişkisel saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara İli Çubuk, Keçiören ve Yenimahalle İlçelerine bağlı farklı türlerden devlet liselerinde eğitimlerine devam eden 208 erkek, 243 kadın (N=453) olmak üzere 453 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği ve Arkadaşlık İlişkilerinde İlişkisel Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Betimsel verilerin analizinde yüzde, frekans, standart sapma kullanılırken analiz yöntemleri olarak Pearson Korelasyon, Regresyon, T-Test ve ANOVA kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre lise öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme düzeyleri ile ilişkisel saldırganlık davranışları arasında negatif yönde anlamlılık derecesine ulaşan ilişkiler tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden olan cinsiyet ile öz-yönetim arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden olan anne eğitim seviyesi ve baba eğitim seviyesi ile ilişkisel saldırganlık davranışı arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda sosyal-duygusal öğrenme becerisi ile anne eğitim seviyesi arasında anlamlı bir farklılık varken baba eğitim seviyesi ile arasında anlamlı bir farklılık olmadığı da tespit edilmiştir. Çalışmadan ortaya çıkan sonuçlar bulgular bölümünde ele alınmış ve literatürdeki diğer araştırmalarla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between social-emotional learning skills and relational aggression levels of students studying in different types of high schools in Ankara. Relational scanning method was used in the research. The study group of the research consists of 453 students, 208 males and 243 females (N=453), who continue their education in different types of public high schools in Çubuk, Keçiören and Yenimahalle districts of Ankara. In this study, Personal Information Form, Social and Emotional Learning Scale and Relational Aggression in Friendship Relationships Scale were used. The analysis of the data was done using the SPSS 25.0 package program. While percentage, frequency and standard deviation were used in the analysis of descriptive data, Pearson Correlation, Regression, T-Test and ANOVA were used as analysis methods. According to the results of the analysis, negative significant relationships were detected between high school students' social-emotional learning levels and relational aggression behaviors. It has been determined that there are significant differences between gender and self-management, which are demographic variables. It was determined that there were significant differences between the demographic variables of mother's education level and father's education level and relational aggression behavior. It was also determined that while there was a significant difference between social-emotional learning skills and mother's education level, there was no significant difference between father's education level. The results of the study were discussed in the findings section and discussed together with other studies in the literature.