Ankara ili Ayaş ilçesinin kırsal turizm potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Rural tourism potential assessment of Ayaş county of Ankara province
  1. Tez No: 328210
  2. Yazar: GÖZDE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarından itibaren turizm sektörünün çeşitlenmesi ve turizm-çevre ilişkisinin önem kazanması ile ?alternatif turizm? ve ?ekoturizm? başlıkları belirginleşmeye başlamış ve ekoturizmin bir ürünü olarak da ?kırsal turizm? kavramı ortaya çıkmıştır. Tarımsal, doğal ve kültürel etkinliklerin turizmle birleşmesi, bu alanda yeni bir faaliyet ortamını şekillendirmiş, hem turizm sektörüne, hem hizmet sektörüne, hem de tarım sektörüne olan katkıyı artırmıştır.Türkiye'de özellikle kıyı bölgelerde kırsal turizm amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerin yoğun ziyaretçi çektiği bilinmekte, ancak iç bölgelere doğru gidildiğinde; iklim koşulları, doğal etmenler, sosyal ve ekonomik faktörlerin de etkisiyle, bu tür uygulamaların azalma eğiliminde olduğu görülmektedir. Ancak iç bölgelerde de geçimini tarımdan sağlayan nüfusun farklı faaliyet alanlarına yönlendirilebilmesinin mümkünlüğü ve uygulamanın iç bölgelerde de gelişebileceğinin vurgulanması; tarihi ve kültürel dokusunun yanında, doğal kaynak zenginliğine de sahip olan Ayaş ilçesinin, çalışmanın odak noktası olarak seçilmesinde önem kazanmıştır. Ayrıca kırsal turizm faaliyetinin Ayaş'ta kırsal kalkınma elemanı olarak düşünüldüğünde eksik noktalarının belirtilmesi, yöreye ekonomik ve sosyal anlamda neler sunabileceğinin irdelenmesi ve etkinliğin geliştirilerek sürdürülebilirliği için izlenmesi gereken stratejilerin neler olabileceği konusunda önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Tez çalışmasında, Ayaş'ta yaşayan yerel halka anket uygulanmış, alanının doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik yapısının kırsal turizm potansiyeline uygunluğunu tespit amacıyla, yörede yaşayan tarımsal üreticiler, ziyaretçiler, kamu ve yerel temsilciler, dernek ve tur operatörleri ile yapılan görüşmeler sonucunda SWOT analizi yapılmıştır.Çalışma sonucunda, Ayaş'ın doğal kaynak potansiyelinin kırsal turizm faaliyetine elverişli olduğu görülmüş, ilçeyi ziyaret eden kentte yaşayan bireyler tarafından, bu faaliyetin geliştirilmesinin talep edildiği anlaşılmış, Ayaş yerel halkının ise bu faaliyete olumlu baktığı ancak kırsal turizmin ilçede uygulanabilirliğinin güç olacağı fikrinde olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle yöredeki potansiyelin ekonomik faydaya dönüşebilmesinde öncelikle yerel halktaki isteği harekete geçirmek ve bu çabayı, yerel yönetimler ile çeşitli kurumlar arasındaki bağı güçlendirerek sağlamlaştırmanın gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the tourism-environment relation becomes important and the tourism sector is getting diversified in from end of the twentieth century forward; the titles of ?alternative tourism? and ?ecotourism? came into prominence. Then, activities of ?rural tourism? began to be clarified as a fruit of ecotourism which became one of the most popular types of torism. Entegration of rural activities -like agricultural, natural and cultural- and tourism had formed a new action stage and enhanced the contribution to both tourism and agricultural sectors.In Turkey, especially in coastal regions it?s known that performed activities for rural tourism draw tourist influx but, when going inner regions with effects of climatic conditions, natural factors and also social and economic factors, it is seen that such practices tend to decrease. However the possibility of population in the inner regions that provides livelihood from agriculture, guiding to different fields of activity and emphasis on the practice can flourish in the inner regions; besides it?s historical and cultural fabric, which also has a wealth of natural resources the district Ayaş, chosen as the focus of research attention has constituted. In adddition when activity of rural tourism in Ayaş is thought as a rural develoment factor indicating the missing points, examining economic and social sense to the regions?s offer and about what strategies can be developed and should be followed for the sustainability of activity aimed at developing offers.In the thesis study, the questionnaire was conducted to local people living in Ayaş, SWOT analysis was made in order to determine the suitability of the potential of rural tourism, in terms of natural, cultural and socio-economic structure, as a result of negotiations with agricultural producers living in the area, visitors, the public and local representatives, associations and tour operators.At the end of this study, it is seen that Ayaş is suitable for rural tourism activities with its natural resource potential and also it is understood that it is requested for development this activity by the visitors who come to the distirict, local people of Ayaş has a positive idea about this activity but it has observed that for these people it could be difficult in practicability of rural tourism in the county. For this reason, to turn into economic benefits of potential at the region, first of all to awake the request of local people and to be emphasized that necessity for the strengthing the link between local governments and various agencies for this effort.