Sucukta üretim sırasında meydana gelen mikrobiyolojik ve biyokimyasal değişmelere üretim sıcaklığının ve starter kültürün etkisi
Effect of starter culture and processing temperature on microbiological and biochemical changes of turkish fermented sausages (sucuk)
  1. Tez No: 328239
  2. Yazar: GÜLŞAH BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmada, sucukta üretim sırasında meydana gelen mikrobiyolojik ve biyokimyasal değişmelere starter kültürlerin ve üretim sıcaklığının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, starter kültür içermeyen (kontrol) ve Pediococcus pentosaceus ve Staphylococcus xylosus (S1), Lactobacillus sakei ve Staphylococcus carnosus (S2), Staphylococcus xylosus (S3) starter kültürleri içeren dört farklı grup sucuk üretilmiştir. Sucuklar 20-22oC ve 24-26oC üretim sıcaklıklarında üretilmiş ve üretim sırasında meydana gelen mikrobiyolojik ve biyokimyasal değişmeler araştırılmıştır.Sucuklarda üretim süresince kurumaya bağlı olarak nem miktarlarında azalma, protein, yağ ve kül miktarlarında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effects of starter cultures and processing temperatures on the microbial and biochemical changes in Turkish fermented sausages (sucuk) during processing were investigated. Three commercial starter cultures of Pediococcus pentosaceus and Staphylococcus xylosus (S1), Lactobacillus sakei and Staphylococcus carnosus (S2) and Staphylococcus xylosus (S3), and one control without starter (K) formulations were developed, and the sausages were fermented and dried at 20-22oC and 24-26oC temperatures.The decrease in moisture and increases in protein, fat and ash contents were observed during processing.