Karaman'da yetiştirilen buğdaylarda bazı metal derişimlerinin voltametrik metotlarla tayini
Determination of some metal concentration in wheat that grown at karaman with voltammetric methods
  1. Tez No: 328259
  2. Yazar: FERHAT CEM ARMUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Karaman Konya, Karaman Organize Sanayi Bölgesi otoyolu ve Karaman'a bağlı bazı köylerden olmak üzere 3 grup olarak toplanan 2011 yılı mahsülü buğdaylar laboratuar değirmeninde kırılarak tam buğday unu haline getirildi. Tam buğday unundan 250 mikron elekte elenerek buğday unu haline getirildi. Mikrodalga fırında 10 mL %98'lik H2SO4 +10 mL %35'lik HNO3 + 10 mL %30'luk H2O2 kombinasyonu ile eritiş yapıldıktan sonra 3 grup numune hazırlandı. Anodik sıyırma voltametrisi metodu için optimum şartlar tespit edildi. Aranacak olan Zn(II), Pb(II), Cd(II) ve Cu(II) metalleri için kalibrasyon grafikleri çizildi. Optimum şartlar kullanılarak Zn(II), Pb(II), Cd(II) ve Cu(II) için, hazırlanan tam buğday unu ve elenmiş un numunelerinde ölçümler yapıldı. Daha sonra standart ekleme yöntemi ile tam buğday unu ve elenmiş un numunelerine hazırlanan standart metal çözeltisi karışımı eklenerek ölçümler yapıldı. Sonuçlara göre numunelerde Pb(II) ve Cd(II) tespit edilemedi, Zn(II) ve Cu(II) insan sağlığı için tehlike sınırının altında bulundu.
Özet (Çeviri)
In 2011 three group of crop wheat were gathered from respectively Karaman-Konya, Karaman-Organized Industrial zone motorway and some villages of Karaman. These samples were crushed at laboratory mill for obtain whole wheat flour and then sieved with 250 micron sieve. So some whole wheat flour were sample converted into wheat flour for analyses. All samples were prepared after melting with mixture of 10 mL 98% H2SO4 + 10 mL 35% HNO3 + 10 mL 30% H2O2 at microwave oven. Optimized conditions were determined for Anodic Stripping Voltammetry method. Calibration curves were plotted for analyses of Zn(II), Pb(II), Cd(II) and Cu(II). After that standart metal mixturewhich were prepared with standart addition method were added in to both of whole wheat flour and sieved wheat flour. So those samples were analyzed. According to these results; those samples do not include Pb(II) and Cd(II). Also determined amount of Zn(II) and Cu(II) below to the limit of danger for human health.