Yeni jenerasyon bis ve amino ditiyolpirol bileşiklerinin sentezi
The Synthesis of new generation bis and amino compounds of dithionepyrrole
- Tez No: 328262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY TALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ditiyolpirol (DTP) türevlerinin sentezi son birkaç yıldır yaygın çalışılan konudur. Bu bileşiklerin elektronik ve fotovoltaik özelliklerinden dolayı, özellikle son birkaç yıldır ditiyolpirol bileşikleri sentezlenmiş ve optik, elektronik, fotovoltaik, organik ışık yayan diyotlar (OLED), organik alan etkili transistör (OFET) özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada alkil ve aril grubu içeren daha önceki çalışmalardan farklı olarak elektron verici ?NH2 fonksiyonel grubu içeren pek çok nanoteknolojik alanda uygulama imkanı olacak yeni nesil N-alkil-NH2 ditiyolpirol ve N-alkil-N bisditiyolpirol bileşikleri sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of derivatives of dithionepyrrole is a hot subject that has been studied extensively. Because of electronic and photvoltaic properties of these substances, especially during several years, the compounds of dithionepyrrolehas have been synthesized and optical, electronical and photovoltaic properties have been investigated in the preparation of OLEDs and OFETs. In this study, new generation N-alkyl-NH2 dithionepyrrole and N-alkyl-N bisthionepyrrole compounds synthesized. These substances have not only aryl and alkyl groups but also ?NH2 functional groups which are used as electron supplying agents.