Molecular logic in the activity modulation of potential pdt agents & rational design of selective chloride sensors
Potansiyel fdt ajanlarının moleküler mantık kapısıyla aktivite kontrolü & seçici klorür anyonu algılayıcılarının rasyonel tasarımı
- Tez No: 328272
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bilimsel gelişimin izlediği yola bakıldığında artan bilgi birikiminin, fonksiyonel aygıtların küçülmesiyle orantılı olduğu görülür. Bunun yanısıra, hastalıkların temelinde yatan moleküler ve genetik süreçler hakkında edinilen bilgi arttıkça uygulanan tedaviler daha vakaya özgü olma yolunda ilerlemektedir. Bu gelişmelere parallel olarak, organik malzemeler daha da akıllı hale gelmektedir. Moleküler mantık kapıları geleneksel Boole cebirine işlevsel esneklik kazandırmakta ve çeşitli amaçlar için ihtiyaç duyulan karmaşık işlemleri yapabilme olanağı sunmaktadır. Çalışmalarımızda, herhangi bir moleküler mantık kapısına atfedilen karmaşık işlemlerin uygulanabilir ve anlamlı bir yapıya sahip olacak şekilde iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, biyolojik olarak anlamlı asit ve glutatiyon derişimlerinde VE mantık kapısı olarak davranan aktifleştirilebilir bir fotodinamik terapi ajanı oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra, tedavi ve görüntülemeyi birleştiren teranostik yaklaşımı kullanılarak, DEMUX mantık kapısı olarak davranan fotoduyarlaştırıcının, organik çözücüde singlet oksijen üretimi ve ışıması, asit adres girdisi ile kontrol edilmiştir. Bir diğer projede, sınırlı bir mikroalanda, birbirinden bağımsız mantık kapıları arasında bilgi iletişimi sağlanmış, pH ile aktifleşen fotodinamik ajanının aktivitesi, diğer bir mantık kapısı aracılığıyla emisyon artışı şeklinde takip edilebilmiştir. Bağımsız olarak, BODIPY ve triazolofen temelli, seçici bir seri floresan klorür anyonu algılayıcısı sentezlenmiş ve şaşırtıcı derecede geniş bir derişim aralığında bu anyonun algılandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the time arrow of science, things are getting smaller and smarter as the information grows immensely. More is known about the molecular and genetic basis of diseases, and therapies become more personalized accordingly. In parallel, organic devices are becoming progressively intelligent. Molecular logic gates increase the flexibility in functionality of the Boolean logic operations, and allow the creation of demanding complex functionalities for different purposes. The missing link between the design of any kind of complex logic operation and assignment of a real function is addressed by our work. A dual-activatable photosensitizer acting as an AND logic gate enables a more selective photodynamic therapy with the use of biologically relavant concentrations of acid and glutathione. Additionally, with a combinatorial therapy and imaging approach, a proof of principle theranostic device with DEMUX logic behaviour is developed to select between singlet oxygen generation and emission in response to an address input (acid) in organic solvent. In another project, relay of information between two independent logic gates embedded into a physically constraining microenvironment was successfully demonstrated to report the activity of a pH-activatable photosensitizer as an enhanced emission. Independently, a series of highly selective fluorescent chloride anion sensors based on BODIPY-triazolophane conjugate are introduced with a surprisingly large dynamic response range.