Chiral bodipy dyes & photosensitizers for photodynamic therapy and dye sensitized solar cells
Kiral bodıpy boyaları & fotodinamik terapi ve boya duyarlılaştırılmış güneş pilleri için fotoduyarlılaştırıcılar
- Tez No: 328271
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bodipy üstün özelliklere sahip olan bir moleküldür. 1968 yılında keşfedilmesinden sonra 1990'lı yılların ortalarına kadar özelliklerinin büyük bir kısmı bilinmiyordu. Sonrasında ise, oldukça fazla sayıda bilimsel makale ve patent üretilmiştir, bugün bile bu boya ile ilgili makale sayısı ve atıf sayısı hızlı artmaktadır. Bu madde ile yapılan çalışmaların büyük kısmı anyonları, katyonları ve hatta biyomolekülleri algılama da kullanılmaktadır. Fakat, bu araştırmada biz bodipy molekülünün en iyi olmadığı fakat iyi olma potansiyeli olan diğer alanlara yoğunlaştık ve bodipy'i bu alanlara uygulamaya çalıştık. İlk olarak bir çoğunda olduğunun aksine ağır atom içermeyen dik bodipy dimerleri dizayn ettik ve etkili singlet oksijen üretimi elde ettik (??=0.51). Bu konu altındaki ikinci projede kaliks[4]aren moleküllerini, fotodinamik terapi ajanları taşıyacak ve moleküler sepet gibi davranan hedefli bir ünite olarak tasarladık. Sonra, sadece bodipy moleküllerinden oluşan eksensel kiralite özelliği olan moleküllere yoğunlaştık ve enantiyosaf parçaları kiral HPLC kullanarak ayırmayı başardık. Bu nadir görülen maddeler modern biyolojik etiketlemede ve gelişmiş optoelektronik aygıtlar için talep edilmektedir. Son olarak, başarısı kanıtlanmış fonksiyonel grupları bodipy molekülüne uygulayarak boya duyarlılaştırılmış güneş pilleri için boyar madde tasarladık ve sentez ve pil yapımı aşamalarından sonra elektrik çıktı sonuçlarını ölçerek dizayn parametrelerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Bodipy is a molecule with many superior properties. After its discovery in 1968, most of the features were not recognized until mid 1990s. Thereafter, many research papers and patents have been produced and the number of publications and citations is still on the rise today. An important fraction of the research done with this fluorophore is in chemosensing field to probe various analytes including anions, cations and even biomolecules. However, in this research we have focused on different areas of subjects and tried to find novel applications for these dyes. First, we designed orthogonal bodipy dimers for efficient triplet photosensitization without heavy atoms in contrast to most other sensitizers and efficient singlet oxygen generation was achieved (??=0.51). In the second project, calix[4]arene molecules were designed and synthesized as carriers for photodynamic therapy, potentially behaving as a molecular basket carrying the agents to the tumor tissues. Later, we focused on obtaining axial chiral molecules by using solely bodipy dyes, and we were able to obtain enantiopure fragments were separated by using chiral HPLC. These rare molecules are desirable for modern biological labeling and advanced optoelectronic devices. Finally, we designed bodipy dyes for dye sensitized solar cells by adapting relevant functional groups, and following synthesis work, we constructed cells to assess the design parameters via measuring the electrical output results.