Optimization of orthogonal reactions on bodipy dyes for one-pot synthesis of light harvesting dendrimers
Işık hasat eden tek aşamalı dendrimer sentezi için bodıpy boyar maddeleri üzerinde ortogonal reaksiyonların optimizasyonu
  1. Tez No: 328273
  2. Yazar: AHMET BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçen on, yirmi yıl içinde sentetik organik kimya dalı daha sonralardan ?ortogonal klik reaksiyonları? adı altında incelenecek olan, yüksek seçiciliğe ve etkiye sahip reaksiyonları incelemeye aldı. Bu tip reaksiyonlar yıllarca peptit sentezi, homojen katalizörler ve supramoleküler sistemlerin geliştirilmesi gibi bir çok alanda kullanım imkanı buldular. Diğer taraftan, fotosentetik bakterilerin ve bitkilerin ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek karbon dioksiti indirgemek için güneş ışığını nasıl hasat ettiğinin kısmen anlaşılmasının ardından ışık hasatı yapan yapay sistemlerin önemi daha da arttı. Günümüzün en önemli ve kaçınılmaz sorunlarından birinin gelecek için alternatif enerji kaynaklarını ve cihazlarını geliştirmek olması, bu ışık hasadı yapan ve güneş ışığını yoğunlaştıran yapay sistemlerin geliştirilmesi yolunu açtı. Ancak, diğer makromoleküler sistemler gibi, maliyeti düşürmek için bu çeşit araçların sentezlenmesinin kolay ve etkili olması gerekir. Bu noktada, ortogonal klik reaksiyonları, ılıman şartlarda ilerleyebilmesi ve etkili olması nedeniyle, ışık hasatlayan moleküllerin kolay hazırlanmasına ortam hazırlayabilir ve kuşkusuz incelenmeye değerdir. Bu yüzden bu tezde ışık hasadında kullanılmak üzere tiyol, Michael alıcı gruplar, amin ve izotiyosiyanatla fonksiyonlandırılmış BODIPY boyar maddelerinin sentezi önerildi. Ayrıca, bu maddelerin üzerinde Michael tipi tiyol ? alken reaksiyonunun optimizasyonu tartışıldı. Hazırlanan metil metakrilat, siyanoasetik asit ve nitroolefin gruplarının arasında nitroolefin takılmış BODIPY molekülü en etkili olarak bulundu. Bu reaksiyonun sonucunda oluşan molekülün floresans ve enerji transfer ölçümleri alındı.
Özet (Çeviri)
For more than a decade, synthetic organic chemistry has dealt with focusing on highly selective and efficient reactions that can proceed under mild conditions which would then be categorized under the term ?orthogonal click chemistry?. These types of reaction have served number of applications for years as in peptide synthesis, homogeneous catalysis and development of supramolecular systems. On the other side, after a partial understanding of how photosynthetic bacteria and plants harvest solar radiation in order to carry their necessary carbon dioxide reduction reaction by converting light to chemical energy, artificial light harvesting systems have captivated a lot attention of scientists. Because today?s one of the biggest and inevitable problems is to discover/invent alternative energy sources/devices for future demands, these artificial light harvesting and solar concentrator systems are highly open for further development and optimization. However, like most other macromolecular systems, synthesis of these kind of devices should be straightforward so as to decrease the cost and to increase the efficiency. At this point, orthogonal click reactions, being mild and efficient synthetic models, can undoubtedly be worthwhile to consider as proper tools for easy preparation of light harvesting molecules. Here we propose a synthesis of thiol, Michael accepting groups, amine and isothiocyanate modified BODIPY dyes for light harvesting cascade preparation. Moreover, the optimization of Michael addition type thiol ? ene reaction of these functionalized dyes has been discussed. Among methyl methacrylate, cyanoacetic acid and nitroolefin functionalizations, it was found that nitroolefin attached BODIPY dyes are the most reactive one. The achieved product has been investigated in terms of fluorescence and energy transfer.