Zonguldak ince kömürlerinin zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the enrichment of Zonguldak fine coal
- Tez No: 328316
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANRIVERDİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kömür hazırlama tesisleri iri ve orta boyutlu kömürler için basit kırma, eleme ve yıkama işlemlerini içerirken, ince kömürler için karmaşık yıkama devreleri ve susuzlandırma prosesleri gerektirir.Geçmişte ince kömür zenginleştirilmesinin zor olduğu düşünülmüş ve artık havuzlarına deşarj edilmiştir. Günümüzde ince kömürlerin zenginleştirilmesi kömür üretiminin arttırılması, atıkların azaltılması ve çevre kirliliğinin azaltılması gibi nedenlerle büyük önem kazanmıştır. İnce kömürlerin değerlendirilmesinde flotasyon geleneksel olarak yaygın bir şekilde kullanılmıştır; ancak yüksek işletme maliyeti, reaktif kullanımı ile çevresel kirlenme gibi faktörler nedeniyle son yıllarda yaygın olarak yoğunluk farkına dayalı yıkama yöntemleri tercih edilmektedir.Türkiye'de koklaşabilir taşkömürü sadece Zonguldak kömür havzasında bulunmaktadır. İnce kömür miktarı toplam üretimin yaklaşık yüzde yirmibeşini oluşturmaktadır. İnce kömürler herhangi bir zenginleştirme işlemine tabii tutulmadan susuzlandırılarak yüksek küllü santral yakıtı elde edilmektedir. Son yıllarda koklaşabilir taşkömürü piyasasına yaşanan tedarik güçlükleri, fiyat artışları gibi nedenler ince kömürlerin zenginleştirilmesini zorunlu kılmaktadır.Bu çalışmada, Zonguldak havzasındaki farklı özelliklerdeki ince kömürlerden alınan numuneler üzerinde geleneksel ve geliştirilmiş yoğunluğa dayalı ayırıcılar ile deneyler yapılmış ve optimum çalışma şartları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While coal preparation plants mainly consist of simple crushing, screening and cleaning processes for medium and size coal , fine coal circuits involves a series of sequential cleaning units and dewatering processes.In the past, coal fines were often considered to be too difficult to upgrade and simply discarded into waste disposal. Today, fine coal cleaning plays a important role to increase coal production and to reduce waste disposal and to prevent environmental pollution. Froth flotation is an established technique for the beneficiation of the coal fines. But environmental hazards, intensive use of reagents gravity based concentrators have been widely used for processing coal fines recently.Hard coal is only found in Zonguldak Coalfield in Turkey. Approximately twenty-five percent of the total coal is . Fine coal is dewatered and fed to power plant without cleaning. Recently, some factors including difficulty of obtaining coking coal and high coal prices have been obligated the cleaning of coal fines.In this study, experiments have been carried out using Zonguldak coal fines with different properties obtained from various collieries by applying traditional and enhanced gravity separators and then optimal conditions have been determined