A case study on energy optimization for membrane bioreactor system via a computer simulation: Konacık municipality
Bilgisayar simülasyonu ile membran biyoreaktör sisteminde enerji optimizasyonu için örnek çalışma: Konacık belediyesi
  1. Tez No: 328339
  2. Yazar: SERVET EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında, Konacık Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisinde öncelikle mevcut 1.etap projelendirmesinde kullanılan biyolojik giderim verim hesabına göre yapılan tasarım hesaplamaları ATV-DVWK-A 131 E tasarım kriterine göre tahkikinin yapılması planlanmıştır. İkinci olarak bilgisayar simülasyon programı (BioWin) kullanılarak mevcut işletme maliyetlerinin minimizasyonu için işletme stratejileri belirlenmiştir. Bu amaçlarla farklı işletme süreçlerinde mevcut tesis teknik verileri, ATV-DVWK-A 131 E hesaplama sonuçları ve simülasyon programı sonuçları karşılaştırılmıştır. Mevcut tasarım hesabının ATV-DVWK-A 131 E tasarım hesabına göre kontrolü teyit edilmiş, çıkış suyu kalitesi göz önünde bulundurularak maliyet ve teknik açıdan en uygun işletme koşulu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, designing and operating conditions of existing treatment plant units compared to the results with ATV-DVWK-A 131 E standards for Konacık Municipality in Bodrum Domestic Wastewater Treatment. After then decreasing of energy consumption of the treatment plant was aimed and a computer simulation program (BioWin) was used for this purpose. In order to minimize the operational costs depending on energy consumption, two alternative operating strategies were generated by using BioWin program. At the end of the study, existing treatment plant operating data, results of calculations made considering ATV-DVWK-A 131 E standards, and results of the simulation program were compared. Existing design and operational conditions were confirmed according to ATV-DVWK-A 131 E standards and the most cost effective and appropriate operational condition considering effluent quality was determined.