Uncertainty analysis of modal parameters obtained from system identification methods
Sistem tanımlama yöntemleri ile belirlenmiş modal parametrelerin belirsizlik analizi
  1. Tez No: 328349
  2. Yazar: MOHAMMAD SALAVATİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda, yapılarda yapı sağlığının gözlenmesi (structural health monitoring) işlemi, yapıların güvenli kullanım süresinin tahmini ve/veya katastrofik olaylardan sonra önemli yapılarda hasar tespitinin yapılabilmesi için önemli bir araç haline gelmiştir. Titreşim-tabanlı tahribatsız hasar değerlendirmesi, yapının modal parametrelerindeki (titreşim frekansları, mod şekilleri ve sönüm oranları) değişim takip edilerek yapılabilmektedir. Bu parametreler, deneysel modal analiz (experimental modal analysis) yöntemleriyle yapının global titreşim verileri kullanılarak tahmin edilebilir. İnşaat mühendisliği yapılarında deneysel modal analiz temelli hasar tespiti, modal parametrelerin doğru tahminine bağlıdır. Bu nedenle doğru tahmini etkileyen faktörlerin incelenmesi son derece önemlidir. Deneysel çalışmada kullanılan model köprü ST37 çelik malzemesinden yapılmış olup, 6.0 m açıklığa ve 2.05 m yüksekliğe sahiptir; döşemesiz ağırlığı ise yaklaşık 2425 N'dur. Köprü üzerinde ortamsal titreşim ve darbe testleri gerçekleştirilmiş, köprünün titreşimleri farklı noktalara yerleştirilmiş sekiz adet ivmeölçer yardımı ile kaydedilmiştir. Köprünün modal parametreleri, ?doğal uyarım tekniği ve öz-sistem realizasyon algoritması? (Natural Excitation Tecnique with Eigensystem Realization Algorithm - NExT-ERA), ?gelişmiş dekompozisyon ferekans tanım alanında? (EFDD) yöntemleri kullanılarak bulunmuştur. Deneysel yolla elde edilmiş bu değerler kullanılarak köprünün kalibre edilmiş sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş ve bu modelden elde edilen simülasyon verileri üzerinde sensör yoğunluğu , gürültü miktarı ve tepki veri uzunluğu faktörlerinin modal parametrelerin tahminine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In civil engineering structures, damage prognosis depends on a great extent on accurate identification of dynamic characteristics (natural frequencies, damping ratios and mode shapes). So, it?s extremely significant to investigate the factors affecting the accuracy of identifying modal parameters. In order to do this, two different outputs-only system identification methods, namely, Natural Excitation Technique coupled with Eigensystem Realization Algorithm (NExT-ERA) and Enhanced Frequency Domain Decomposition (EFDD) are programmed in Matlab®. The experimental modal analysis applied to the model steel bridge on the Dokuz Eylul University mechanical laboratory and the acceleration response acquired by sensors which placed at several different points on this model structure?s body. The uncertainty/variability of identifying modal parameters due to uncertainty/variability of some input factors such as spatial sensor density, response data length and measurement noise level are investigated using an updated analytical model of a steel bridge. Similarity of the calibrated finite element model to their real model counterpart is realized by comparing the identified dynamic characteristic of both the actual and analytical models. As a result of this process by changing in mass and stiffness matrices of finite element model, modal assurance criteria (MAC) values are checked to approve that the analytical model is properly updated. Finally, the investigation of the input factors released by simulating data from the calibrated finite element model. Consequently, In order to accurately identify damage in structural health monitoring with non-destructive testing technology, three input factors investigated are very important and must be given utmost attention in system identification process.