Donmuş düzensizlikler içeren bir örgü sisteminin durulma davranışının incelenmesi
Investigation of the kinetic behaviors of the spin systems in the neighbourhood of the equilibrium
- Tez No: 328358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL GÜLPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, Onsager Tersinmez termodinamiği kuramı kullanarak, karma spin-1 ve spin-2 Ising ferromanyetik sisteminin dinamik özellikleri üzerinde çalışılmıştır. Öncelikle sistemin denge halinden bir küçük dış manyetik alan sayesinde sistem dengeden uzaklaştırıldığı kabul edilmiştir. Daha sonra bu alanın kesildiği varsayarak, denge komşuluğunda manyetik helmotz serbest enerji ifadesini hesaplanmış ve doğrusal yanıt kuramından faydalanarak sisteme ait durulma davranışları sıcaklığın bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Bunun ardından, kinetik denklemlerin zamana bağlı sinüzoidal bir dış alan varlığı halinde stasyoner çözümleri yapılarak, manyetik dispersiyon ve absorbsiyon katsayılarının sıcaklık ve frekans bağlılıkları elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel ve kuramsal çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mixed spin-1 and spin-2 ferromagnetic system is studied by using a method which combines equilibrium theory of critical phenomena and Onsager irreversible thermodynamics. In order to obtain the relaxation of the magnetization to equilibrium in this system, we assume a small uniform external field that is applied a short while, which removes the system slightly from equilibrium. After, the system is exposed to time-depended external magnetic field. By studying the steady state solutions of the mixed spin-1 and spin-2 Ising model we analyzed magnetic dispersion and absorption factors as a function of temperature and frequency. Finally a comparison of our results to previous experimental and theoretical data is given.