Örselenme faktörünün süreksizliklerin seçilmiş bazı jeoteknik özelliklerine olan etkileri
Disturbance factor effects on the selected geotechnical properties of the discontinuities
  1. Tez No: 328359
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz açık ocak madenciliğinde ocak üretim maliyetinin yaklaşık yüzde otuzu patlatma işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca patlatma işleminde ve patlatma verimindeki en önemli parametrelerden biri de süreksizliklerdir. Süreksizliklerin devamlılığı ve açıklığı, patlatma verimine doğrudan etki eden unsurlardır. Açık ocaklarda yapılan patlatma işlemlerinden kaya kütlesi içindeki süreksizlikler etkilenmekte ve açıklıkları artmaktadır.Bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilen bu çalışmada iki farklı işletmede arazi çalışmaları gerçekleştirilmiş ve arazilerde yapılan patlatma işlemleri sonrasında kaya kütlelerinde meydana gelen örselenmenin, süreksizliklerin açıklığına olan etkileri araştırılmıştır.Yapılan çalışmalarda, her patlatmaya ait özgül şarj miktarları hesaplanmış ve özgül şarj miktarları ile patlatma işlemi sonrasında süreksizliklerde meydana gelen değişimler arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.Ayrıca, patlatma yapılan aynalardaki süreksizlik aralıkları ve patlatma parametreleri dikkate alınarak patlatmadan sonraki tane yığın boyut dağılımları görüntü analizi yöntemi yardımıyla tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cost of blasting operations is about thirty percentage of all production expenses for open pit mine operations. Discontinuities are one of the most important parameters for blasting operations. The persistency and the aperture of discontinuities are directly affected from the blasting efficiency. Blasting operations in open pit mines affect the discontinuities into the rock mass and change its properties.In this study, the field studies were computed for two different quarries and the effect of disturbance on discontinuities into the rock mass after blasting operations were studied.The specific charge for blasting were calculated for every blasting operation and the relationships between specific charge and change of the discontinuity aperture after the blasting operations were studied.Also particle size distribution were tried to be determined by considering spacing of discontinuities and the blasting parameters by using the image analyzing method.