Bir absorpsiyonlu soğutma sisteminin ısıl analizi ve tasarımı
Thermal analysis and design of an absorption cooling system
  1. Tez No: 328361
  2. Yazar: REFİK ÇAĞRI YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUNÇ EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada tek etkili bir absorpsiyonlu soğutma sisteminin ısıl analizi ve tasarımı yapılmıştır. Sistem akışkanı olarak LiBr ? H2O akışkan çifti kullanılmıştır. Absorpsiyonlu sistemin her bir elemanı, ters akışlı ve gövde-boru tipli bir ısı değiştiricisi olarak modellenmiştir. Sistemin her bir noktasındaki entalpi, sıcaklık, basınç ve kütlesel debi gibi termodinamik özellikler hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, tablolar halinde verilmiştir. Termodinamik hesaplamalar sonucunda elde edilen verilerle sistem elemanlarının boyutlandırılması gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen boyutlandırma sonuçları tablolar halinde verilmiştir. Sistem elemanlarından absorber ve evaporatörde düşey borular üzerinden film akışının sağlanabilmesi için özel klavuz yapısı tasarlanmıştır. Tasarlanan bu yapılar çalışmada detaylı olarak verilmiştir. 7,5 kW soğutma kapasitesine sahip tek etkili LiBr ? H2O absorpsiyonlu soğutma sisteminin tasarımı çalışma kapsamında tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a single-effect absorption cooling system thermal analysis and design was performed. The system as fluid LiBr ? H2O fluid pairs. Each component of the absorption system was modeled as heat exchanger with counter flow and shell-tube type. Thermodynamic properties such as enthalpy, temperature, pressure, mass flow rate in each point of system were calculated. The results obtained were given into tables. Dimensioning of system components was obtained in the data as a result of thermodynamic calculations. Performed dimensioning results were given into tables. For absorber and evaporator of system components to maintain the flow of film through vertical tubes guide structure was designed specially. These structures were designed to study in detail. 7,5 kW cooling capacity of a single-effect LiBr ? H2O absorption cooling system design were completed under this study.