Farklı kaplama türlerinin yüzey doku özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the different type of road surface texture properties
  1. Tez No: 328362
  2. Yazar: ALİ ÇAĞATAY YAMANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Üstyapılar, esnek ve rijit üstyapılar olmak üzere iki çeşittir. Deney uygulanacak numuneler; rijit kaplamalar için farklı pürüzlendirme yöntemleriyle hazırlanmış, esnek kaplamalar için farklı gradasyonlar ile hazırlanmıştır. Bir yolun en önemli özelliklerinden biri güvenlik ölçütüdür. Yüzey doku özelliklerini ve bu güvenlik ölçütünü belirlemek için makrodoku ve mikrodoku özellikleri incelenmelidir. Bu özellikleri incelemek amacıyla, numuneler üzerinde kum yama, dinamik sürtünme ölçer ve lazerli tarama yöntemi deneyleri uygulanmıştır. Bu deneyler sonucunda ?ortalama profil derinliği?, ?ortalama doku derinliği? ve ?kayma sürtünme katsayıları? bulunup, yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma kapsamında, 2. bölümde esnek ve rijit üstyapıların özellikleri, imalatı sırasında kullanılan malzemelerin özellikleri ve esnek ve rijit üstyapıların çeşitleri açıklanmıştır.3. Bölümde esnek ve rijit üstyapılarda oluşan bozulma türleri açıklanmış, oluşma nedenleri ve gerekçeleri incelenmiştir.4. Bölümde, deneysel çalışmaların ana teması olan sürtünme kuvveti açıklanmış, kaplamaların yüzey özellikleri ve yüzey pürüzlendirme teknikleri anlatılmıştır.5. Bölümde ise, deneysel çalışmalar için hazırlanan esnek ve rijit kaplama temsili numunelerin üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, imalat sırasında kullanılan aletler tanıtılmıştır. Ayrıca, yüzey doku özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan deney yöntemleri olan, Kum Yama, Dinamik Sürtünme Ölçer (DFT) ve Lazerli Tarama Sistemi uygulama şartları ile açıklanmış ve deney sonuçları verilmiştir.6.Bölümde ise deney sonuçları değerlendirilerek, sonuç ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Highway pavements are divided into two main categories; flexible and rigid. Samples, which are applied to the test, for the rigid pavements are prepared by different roughening methods, for the flexible pavements are prepared by using different gradations. Security criteria is the most important feature for the road. Microtexture and macrotexture properties must be investigated for determining the surface texture properties and security criteria. To investigate these properties, sand patch method, dynamic friction tester and laser scanning method are applied to the samples. The result of these applied experiments, ?Mean Profile Depth?, ?Mean Texture Depth? and ?Coefficient of Friction? are existed and texture properties are interpreted.Scope of this study, at the second chapter; properties of flexible and rigid pavements, properties of materials which are used at construction and types of flexible and rigid pavements are explained.At the third chapter, deformations which are occurred on the rigid and flexible pavements are explained and the causes of these deformations are investigated.At the fourth chapter, friction which is the main theme of this experimental study is explained. Also, surface texture properties of pavements and roughening methods are investigated.At the fifth chapter, properties of materials which are used at production of flexible and rigid samples for experiments and equipments which are used at producing experimental samples are defined. Also, sand patch method, dynamic friction tester and laser scanning which are used for determining the surface texture properties are explained and the results of experiments are determined.At the sixth chapter, results of experiments are investigated and interpreted.