İklimlendirme amaçlı güneş enerjisi destekli bir absorpsiyonlu soğutma sisteminin modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of a solar assisted absorption cooling system for air-conditioning purposes
- Tez No: 341545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSHAK GÖKHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Soğutma ve binaların iklimlendirilmesi amaçlı birçok soğutma sistemi mevcuttur. Bu sistemler; çalışması için ihtiyacı olan enerjiye göre üç ana kategoriye ayrılabilir. Bunlar elektrikli, ısıl ve hibrit sistemlerdir. İlk kategoride sistemin çalışması için giriş enerjisi elektrik (yüksek enerji), ikinci sistemde tahrik enerjisi ısıl enerjidir (düşük seviyeli enerji). Üçüncü sistem ise, sistemin etkinliğini yükseltmeye yönelik birden fazla enerji kaynağının kullanıldığı sistemlerdir. Çalışmamızda; güneş enerjisi destekli absorpsiyonlu soğutma sistemi kullanılarak yapılmakta İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ek-Bina? sının soğutulması ve iklimlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için HAP (saatlik analiz programı) kullanılarak binanın soğutma yükü hesaplanmıştır. Soğutma yükü ihtiyacını karşılayacak güneş enerjisi destekli Li-Br ve su akışkan çifti ile çalışan absorpsiyonlu soğutma sisteminin simülasyonu yapılarak uygun sistem tasarımı yapılmıştır. Simülasyon hesabında, kollektör yüzey alanı, sıcak su tank hacmi, kollektör optik ve ısıl performans değerleri değişken parametre olarak düşünülerek, güneş enerjisi sıcak su tank sıcaklığının saatlik değişimi hesaplanmış ve yardımcı enerji kullanım miktarı belirlenmiştir. Kollektör eğim açısı, güneşten maksimum miktarda faydalanacak şekilde bulunmuştur. Değişken parametrelere bağlı olarak, aylara göre güneşten faydalanma oranları hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Güneş Enerjisi, Li-Br / H2O Akışkanlı Absorpsiyonlu Soğutma, Carrier HAP Programı
Özet (Çeviri)
There are a lot of cooling systems for the purpose of cooling and air-conditioning of buildings. These systems can be classified into three main categories according to required energy. These are electric, thermal and hybrid energy system. In the first category the input energy is the electrical energy (high-energy) for the running of the system, in the second system the driven energy is thermal energy (low level energy). The third system is the system in which more than one energy sources are used to increase the effectiveness of the system. In our study, we purpose to cool and air conditioning the new outbuilding of Engineering Faculty, Inonu University by using a solar hybrid absorption cooling system. Thus, HAP (Hourly Analysis Program) was used to calculate the cooling load of the building. Simulation of the solar assisted absorption refrigeration system working with Li-Br and water fluid pair was performed to require the cooling load and an appropriate system design was done. In simulations, collector surface area, solar hot water tank volume, collector optical and thermal performances are considered as variable parameters, hourly variation of the solar hot water tank temperature was calculated and the amount of required auxiliary heat source was determined. Collector slope angle was calculated to get maximum solar radiation received on the solar collector. In addition, fracture of non-purchased energy (FNP) was calculated for each month according to variable parameters. KEY WORDS: Solar Energy, Li-Br/H2O Absorption Cooling, Carrier HAP Software