Applications of spare parts management in an international tv manufacturing company
Televizyon üreticisi uluslararası bir firmada yedek parça yönetimi uygulamaları
  1. Tez No: 328364
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı TV üreten bir firmanın yedek parça deposundaki depolama ve taşıma maliyetlerini azaltmaktır. Bu amaca uygun tahminleme metodu ve optimum depolama şekli ile ulaşılabilir. Çalışmada öncelikle yedek parçaların özellikleri ve yedek parça yönetimimin zorluklarından bahsedilmiştir. Daha sonra buna ilişkin olarak tahminleme metotları tanıtılmış ve karşılaştırma yapılmıştır. Analiz kısmında ise Trend Analizi, Tek Üstel Düzgünleştirme, Çift Üstel Düzgünleştirme ve ARIMA metotları uygulanmıştır. Sonular Ortalama Mutlak Hata Oranlarına göre değerlendirildi. Son olarak da en iyi tahminleme metodu kullanılarak ?Kardex? ismi verilen otomatik depolama sisteminin lineer programlama modeli aracılığı ile optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reduce inventory and transportation costs at the spare parts warehouse of a TV manufacturing company. This aim can be reached by proper forecasting method and optimum storage of the spare parts. In this concern, first, features of spare parts and complexities in spare parts management are explained. Then, related forecasting methods are introduced and compared. In the analysis, we employ Trend Analysis, Single Exponential Smoothing, Double Exponential Smoothing and Auto-Regressive Integrated Moving Average (ARIMA) methods. The results are evaluated comparatively by using Mean Absolute Percentage Error. Finally, using the best forecast values, the automated warehouse system, which is called ?Kardex?, is optimized by using a linear programming model.