Construction of mortality table for pension system and Turkey
Türkiye ve sosyal güvenlik sistemi için yaşam tablosunun oluşturulması
  1. Tez No: 328397
  2. Yazar: HANİFE TAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇKAN YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yaşam tablosu aktüerya bilimi ve demografi alanında bir toplumda yaşayan insanların her bir yaş için ölüm ve yaşama olasılıklarının gösterildiği tablolardır Gelişmiş ülkeler kendi demografik yapılarını yansıtan yaşam tablolarını kullanırlar. Bu çalışmanın amacı değişen veri kayıt sistemi ile birlikte ülkemizin demografik yapısını yansıtan yaşam tablolarının oluşturulmasıdır.Bu tezin uygulamasında, Türkiye İstatistik Kurumundan (TUİK) elde edilen ölüm, nüfus ve doğum verileri kullanılarak Türkiye Özetlenmiş Dönem Yaşam Tabloları elde edilmiştir. Tablolar uygulama bölümü 5.4'te Türkiye geneli, kadın ve erkek nüfus için oluşturulmuştur. Ülkemizde giderek artan yaşlı nüfusu, oluşturulan yaşam tablolarının ileriki yaşlar için tahminini gerekli kılmıştır. Bu yüzden 5.4.1`de yaşayan kişi sayısı yaşlı nüfus için tahmin edilmiştir. Son olarak bölüm 5.4.2`de TUİK tarafından İBBS-1 düzeyinde tanımlanan bölgeler için Özetlenmiş Dönem Yaşam Tabloları oluşturulmuştur. Bölüm 5.3'te il-ilçe ve genel nüfusun ölüm oranlarının modellenmesi için üstel düzleştirme yöntemi kullanılmıştır. İl-ilçe nüfusunun ölüm oranları, düzleştirme sabitleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Elde edilen tahmin değerleri genel nüfusun gerçek ölüm oranlarıyla karşılaştırılmıştır ve il-ilçe ve genel nüfusun ölüm oranlarının trendlerinin farklı olduğu görülmüştür.Yaşam tablosu oluşturmak için yaşam sürelerinin modellenmesini sağlayan sağkalım analizi kullanılmıştır ve metodolojisi bölüm 2`de anlatılmıştır. Ayrıca bu çalışmada dönem yaşam tablosu analizi için geliştirilen demografik yaklaşımlar kullanılmış ve bölüm 3'te metodolojisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In actuarial science and demography, a life table is a table which shows, for each age, what the probability is that a person of that age will die before his or her next birthday. Developments countries use a life table which reflects demographic structure of their countries. The purpose of this thesis is constructed a life table which is demonstrated demographic features of Turkey with changing database.In application of this thesis, Turkey Abridged Period Life Tables are constructed by using population, deaths and births data which are published by TUİK. The tables are obtained for general, female and male population in section 5.4. The forecasting of older ages pattern of mortality have been necessaried because of increasing older population. Thus, number of person lived have been estimated for older ages in section 5.4.1. In section 5.4.2, Abridged Period Life Tables have been finally formed for regions that are determined in level IBBS-1 by TUİK. In section 5.3, The Exponential Smoothing Method is used for modeling death rates of urban and general population. The death rates of urban population are forecasted by using smoothed constant are compared the real deaths rates of general population. As a result of this analysis showed us, trend of urban and general death rates are different to each other.In this thesis, Turkey Life Tables are constructed by using survival analysis. And the methodology of survival analysis is explained in section 2. Moreover, demographic approach is used for period life table analysis which is explained in section 3.