Ülkemizdeki havalimanlarının yolcu Ve uçak taleplerinin çok yönlü değerlendirilmesi
Multivariate analysis of passenger and aircraft demands of airports in Turkey
  1. Tez No: 328396
  2. Yazar: IŞIL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlerleyen teknolojik gelişmeler, nüfus artışı, uluslararası anlaşmalar, devlet düzenlemeleri ve küreselleşme, havacılık sektörünün hızlı bir şekilde önem kazanmasını sağlamaktadır. Havacılık sektörünün en güvenli, en hızlı ve en konforlu ulaşım aracı olması nedeniyle, diğer ulaşım türlerinden yolcu çekmektedir. Ayrıca, kıtalararası ulaşım gibi uzun seyahat mesafeleri, hava yoluyla taşınan yolcu sayısı ve yük miktarını hızla arttırmaktadır. Artan yolcu ve yük talebini karşılamak için, havaalanı tesisleri doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Terminal binasını/binalarını, pistleri ve apronları içeren havaalanı tesislerinin tasarımı, hava trafik talebiyle doğrudan ilişkilidir. Bu talep, tahminlerin üretilmesiyle elde edilmektedir. Hava trafik tahmini belirlendiğinde, havaalanı kapasitesiyle karşılaştırılır. Bu şekilde, ek veya yeni tesis inşasına karar verilmektedir.Bu çalışmada, 2001-2010 yıllarına ilişkin Türkiye'deki İzmir Adnan Menderes, Antalya ve Esenboğa Havalimanlarının iç hat yolcu verilerine zaman serisi analizi uygulanmıştır. Analizlerden sonra, gelecek 5 yıl için iç hat yolcu tahminleri yapılmıştır. Sonrasında, yolcu ve uçak verileri, ithalat, ihracat, dış ticaret hacmi, araç sahipliği ve internet abone sayısı gibi sosyoekonomik verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, population growth, international agreements, government regulations and globalization let the aviation industry make relatively fast progress. Since air transportation is the safest, the fastest and the most comfortable way of transport, it attracts passengers from other modes of transportation. Besides, long travel distances like intercontinental transportation have accelerated both the number of passengers and the amount of freight transported by air. In order to handle the increasing passenger and freight demand, airport facilities must be planned accurately. Design of airport facilities including terminal building/buildings, runways and aprons is directly related to air traffic demand. This demand is determined by generating forecasts. When air traffic demand is specified, it is compared with airport capacity. In this way, need for additional or new facility construction is decided.In this study, time series analysis was applied to domestic air passenger data of Adnan Menderes, Antalya and Esenboğa Airports in Turkey during the period 2001-2010. After the analyses, domestic air passenger data for the next five years were predicted. Then, passenger and aircraft data were compared with socioeconomic parameters such as import, export, foreign trade volume, car ownership, number of buses and number of internet subscribers.