Kompozit yapı malzemelerinin performans özelliklerinin ve mimarlıkta kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of performance properties of composites building materials and their usage possibilities in architecture
  1. Tez No: 328409
  2. Yazar: AYLA ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Kompozit yapı malzemelerinin performans özellikleri ve mimarlıkta kullanım olanakları irdelenmiştir.Öncelikle kompozit ve kompozit malzeme kavramları tanımlanmıştır. Mimaride kullanım amaçları göz önünde bulundurularak kompozit malzemeler incelenmiştir.Bu yapı malzemelerinin bileşen özellikleri, üretim boyutları, yapıdaki kullanım yeri ve montaj şekilleri hakkında bilgi verilmiştir.Kompozit malzemelerin fiziksel, kimyasal, mekanik özellikleri tablo aracılığıyla birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ardından çalışma ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, composite building materials and performance features of those materials were examined.Firstly the concepts related composite and composite materials were defined. The composite materials were examined considering their purposes of usage in architecture.İnformation about compound features of these materials, production extents, usage point in the construction and the forms of montage were given.The physical, chemical, mechanical features of composite building materials were examined and discussed. Results were presented in a table.