İzmir metropolitan alanı zemin özelliklerinin deprem kayıtları kullanılarak hvsr yöntemi ile incelenmesi
Investigation of soil characteristics of İzmir metropolitan area with hvsr method using earthquake records
  1. Tez No: 328410
  2. Yazar: LEVENT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında, İzmir İli ve yakın çevresindeki zeminlerin sismik davranışının araştırılması amacıyla, 2008 yılında T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı (DDB) desteğiyle, TÜBİTAK KAMAG (Proje No:106G159) Projesi kapsamında, İzmir İli metropolitan alanında kurulan 16 adet yerel ivme-ölçer deprem istasyon ağı tarafından kaydedilen 16 adet deprem kaydı incelenmiştir. Büyüklükleri 4.0 ile 5.0 (ML) arasında değişen bu deprem kayıtları; S-dalgası, P-dalgası ve deprem anından önceki 20 saniyelik süreyi içeren Gürültü kayıtları ayrı ayrı incelenmiş ve Yatay Düşey Spektral Oran (HVSR) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler ile İzmirNET istasyonlarının kurulduğu bölgelere ait hakim frekanslar ve büyütme değerleri elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen frekans değerleri Rodriguez-Marek ve diğ. (2001) tarafından güncellenen NEHRP zemin sınıflamasına göre yorumlanmıştır. S-dalgası, P-dalgası ve Gürültü kayıtlarının sonuçları karşılaştırılmıştır. P-dalgası ve Gürültü kayıtlarının spektral oranları birbirine benzer özellik göstermiştir. S-dalgasından elde edilen spektral oran sonuçları ise daha güvenilir bulunmuş ve zemin sınıflaması sonuçları S-dalgasının spektral oran sonuçlarına göre verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this M.Sc. Thesis is the need to investigate the seismic behavior of soils in Izmir and its vicinity. For this aim, totally 16 earthquake records that had been recorded by 16 local seismic station network (IzmirNET) founded with the support of Prime Ministry of Turkey, Disaster and Emergency Management (AFAD) Earthquake Administration Department (DDB) and TUBITAK KAMAG Project (Project No: 106G159) were examined. The earthquake records have magnitudes that changing between 4.0 and 5.0 (ML). The S-wave, P-wave and Noise records-covering the period of 20 seconds before the earthquake were studied, separately. The records were evaluated by Horizontal Vertical Spectral Ratio (HVSR) method. The dominant frequencies and amplification values of districts that IzmirNET stations had been established were obtained from the earthquake data. Frequency values were interpreted according to the NEHRP soil classification updated by Roudriguez-Marek, et al. (2001). Results of the S-wave, P-wave and Noise records were compared. The P-wave and Noise records gave similar features for spectral ratios. The results of S-waves are found more reliable for spectral ratios, and soil classification is given based on the results of the S-wave spectral ratios.