Reactive power compensation
Reaktif güç kompanzasyonu
- Tez No: 328448
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, üç faz sistemlerde yaygın olarak kullanılan anlık reaktif güç teorisinin tek faz bir sistem için yeniden elde edilmiş biçimi reaktif güç kompanzasyonu için uygulanmıştır. Tek faz darbe genişlik modülasyonlu (PWM) doğrultucu ile birlikte tasarımı ve simülasyonları yapılmıştır. Tek faz anlık güç teorisinin doğrudan ve dolaylı kontrol teknikleri, doğrusal ve doğrusal olmayan yükler ile birlikle simülasyonu yapılmıştır.Sistem modeli Matlab / Simulink programı kullanılarak geliştirilmiştir ve Histerisiz akım kontrolunun performans analizi yapılmıştır. Simülasyonlar Matlab Simulink kullanılarak yapılmıştır. Simulink blok diagramları Matlab programından TMS320F2812 eZdsp ye dönüştürülmüştür. Matlab Simulink simülasyon sonuçları ve DSP tabanlı simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır.Tasarlanan sistem Elektrik Makinaları Labaratuarında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a single phase pulse width modulated (PWM) rectifier with instantaneous reactive power theory for single phase case, which is a commonly used method for three-phase networks, is designed and simulated for reactive power compensation. Direct and indirect control techniques of single phase instantaneous reactive power theory (p-q theory) are simulated with linear and nonlinear loads.A model of the system is developed in MATLAB / Simulink software and the performance of hysteresis current controller is analyzed. Simulations are carried out in MATLAB / Simulink. The Simulink block diagrams are converted from MATLAB into TMS320F2812 eZdsp. The Matlab Simulink simulations and DSP based simulations are compared.The system is implemented in Electrical Machinery Laboratory.