Olimpik yüzme havuzu binalarının yapısal performanslarının incelenmesi
Examination of structural performances of olympic swimming pool buildings
  1. Tez No: 328454
  2. Yazar: DUYGU YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ONAT GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Olimpik yüzme havuzu binaları, alt birimlerin birleşerek oluşturduğu bir üst birim olarak kabul edilebilir. Bu çalışmada, havuzu binasını tasarlayacak olan mimarlara yardımcı olmak amacıyla, bu yapılarda bulunan birçok parametre içerisinde, mimarlık mesleğini yakından ilgilendiren ve havuzun fiziksel performansını sağlayarak, binanın konfor şartlarını belirleyen yapı malzemeleri, araştırılmıştır. Bu malzemelerin fiziksel, kimyasal, mekanik, kullanım ve uygulama özellikleri incelenmiş, bunların havuz binalarındaki uygulama detayları şekiller ve çizimlerle desteklenerek açıklanmıştır.Havuz binalarında fiziksel performans, tez içeriğinde incelenmiş olan malzemeler tarafından sağlanır. Birbirinden farklı olan bu malzemelerin kullanıldığı uygulama detayları, malzemelerin bazı kurallar çerçevesinde bir araya getirilmesiyle çözümlenmiş çeşitli katmanlardan meydana gelir. Bu katmanlar fonksiyonlarına göre, kaplama, kontrol ve taşıma katmanlarıdır. Havuz yapılarında en iyi performans, yapıda kullanılan malzemelerin doğru olarak belirlenmesi ve doğru bir şekilde bir araya getirilerek en uygun detayların çözülmesi ile sağlanır. Tasarımın binaya kattığı estetiğin, binanın fiziksel performansı ile uzlaşması seçilen malzemeler ve bu malzemelerle çözülen doğru yapısal detaylar sayesinde gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
Olympic-size swimming pool buildings, which form sub-units can be regarded as an upper unit. In this study, the architects to design the building of the pool to help you in many parameters in these structures, closely related to the profession of architecture and the physical performance of the pool, providing comfort conditions determine the structure of the building materials, were investigated. These materials, physical, chemical, mechanical, handling and application characteristics are examined, their shapes and drawings by supporting the implementation details are explained pool buildings.Pool buildings, physical performance, the thesis analyzed the content of the materials provided by the. Using different implementation details of these materials, the materials according to the rules of a combination of some of the various layers decoded ocur. These layers according to their functions, coating, control and transport layers. The best performance of the pool structure, the materials used in construction are brought together properly and accurately determine the most appropriate solution is provided with the details. Added to the building design aesthetics of the building, reconciliation with the physical performance of the selected materials and these materials is accomplished by dissolving the correct structural details.