Tarihsel süreç içinde dış cephe kaplama malzemelerinin ısı yalıtımı açısından irdelenmesi
Examination of cladding materials from the viewpoint of heat insulation through historical period
- Tez No: 328455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ZBu çalışmada; geçmişte ve günümüzde kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri incelenmiş, dış cephe kaplama malzemeleri özelikleri ve uygulama şekilleri bakımından sınıflandırılmış, yapının ısı enerjisi ihtiyacına olan etkileri incelenmiştir.İlk bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemine değinilmiş ikinci bölümde dış cephe kaplama malzemeleri ile ilgili tanımlar yapılmış, tarihsel süreçte ve günümüzde kullanılan dış cephe kaplama malzemeleri tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde dış cephe kaplama malzemeleri uygulama yöntemlerine göre ve dış cephe kaplamasının üretildiği malzemeye göre, üretim teknolojisi ve yöntemine göre sınıflandırılmış, sınıflandırılan malzemeler sistem ve malzeme özellikleri bakımından tanıtılmıştır. Yapılan sınıflandırmada yapının dış cephesine uygulama şekillerine göre ve malzemenin niteliklerine göre olmak üzere temel olarak iki ana başlıkta sınıflandırma yapılmış, günümüzde kullanılan özellikleriyle yeni kimlik kazanmış malzemeler tanıtılmıştır.Dördüncü bölümde ise tanıtılan ve incelenen dış cephe kaplama malzemelerinin yapıda ısı yalıtımı, yapının aylık ısıtma enerjisi ihtiyacı ve yakıt giderleri konularında aylık ortalama iç ? dış sıcaklık farkı en fazla ay olan ocak ayı örneğinde ve TS825' e göre katkısı irdelenmiş, buna göre oluşturulmuş tablolar ile dış cephe kaplama malzemelerinin enerji kazanımına olan katkıları ortaya konmuştur.Sonuç bölümünde ise ortaya çıkan tablolara göre yapıda kullanılan dış cephe kaplama malzemelerinin uygulama maliyeti de göz önüne alındığında, yapıya sağlamış olduğu yakıt tasarrufuyla ne kadar sürede maliyetini geri kazanabileceği açıklanmış, bunun yanında enerji de üretebilen dış cephe kaplama malzemelerine de değinilmiştir. Kullanılan malzemelerin aynı koşullardaki bir bina üzerinde yapı ekonomisine günümüzün en büyük ihtiyacı olan enerji konusunda katkıları ortaya çıkarılmış ve en yararlı olabilecek malzemenin seçimi hakkında öneri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, facade coating materials that are used in the past and today are examined, facade cladding materials are classified according to their properties and application methods, their effects on the heat energy requirement of the building are studied.In the first part of the study, the purpose, scope and method of the study are given. In the second part of the thesis, definitions about terms related to facade cladding materials are given, external facade cladding materials that are used in the past and today are introduced.In the third chapter, the facade coating materials are classified according to application methods, materials, production technology and method, and they are introduced from the viewpoint of system and properties. Classification is basicly made according to the application form of the external facade cladding and to the material characteristics as the two main topics, the materials that gained a new identity are introduced.The fourth section the contribution of the facade cladding materials introduced and examined from the viewpoint of heat insulation, the structure, the monthly heating energy demand and fuel expenses, the issues of the average monthly internal - external temperature difference up to the month is January, and the example of the TS825 are examined, the contribution of the facade cladding materials to the energy gain with the use of graphics prepared.In the conclusion, the payback time of the system with fuel savings is explained according to the graphics prepared keeping application cost in mind. Also facade claddings that can produce energy are introduced. The contributions of materials that are used on energy demand of buildings are brought to light and a proposal for the selection of the most useful facade cladding material is tried to be produced.