Kapalı olimpik yüzme havuzlarında iklim koşullarının sağlanması
Air conditioning of indoor swimming pools
  1. Tez No: 84972
  2. Yazar: A. SELİM DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Kapalı oîimpik yüzme havuzlarıyla ilgili olan bu tez üç kısımdan oluşmaktadır: Havuzların projelendirimesi, havuz binasının duvarlarının yalıtımı, havuz holünün klimatizasyonu. Projelendirme kısmında yüzme havuzları çeşitli şekillerde sınıflandırılarak tanımları yapılmış, havuzu yerleştirirken aranacak hususlar, havuzların ve makine dairelerinin temel ölçüleri belirlenmiş, havuzlardaki tesisatı oluşturan önemli parçalar tek tek incelenmiş ve seçim kriterleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş, havuz kimyasalları konusu kimya mühendislerinin, havuz ve binasının inşaatı ile ilgili konular inşaat mühendisleri ve mimarların ilgi alanına girdiğinden bu tezde o ve benzeri konular yüzeysel olarak geçilmiş, o konularla ilgili genel bilgiler verilmesi uygun görülmüştür. Yalıtım kısmında, genel olarak yalıtımın önemi vurgulanarak konuya girilmiş, iki farklı yöntemle yüksek bağıl nem sahip bir ha vaiz holünün değişik yapı elemanlarına sahip duvarlarında yoğuşma olup olmayacağı hesaplanmış, grafiklerle gösterilmiş, böylece uygun duvar katmanlarının cinsine ve kalınlığına karar verilebilmiştir. Klimatizasyon kısmında klimanın tanımı, klima cihazları, seçimleri gibi genel konularda okuyucu bilgilendirilmeye çalışılarak konuya girilmiş, on üç farklı şekilde havuz yüzeyinden buharlaşan su miktarı ayrıntılı olarak çeşitli grafikler çizilerek incelenmiş, piyasadaki mühendislerin tecrübeleri sonucu doğru olduğuna kanaat getirdikleri yöntem baz alınarak diğer işlemlere geçilmiş, iki farklı yöntem ile havuz holünün havalandırma ve klimatizasyonun yapılabileceği gösterilmiş, bu yöntemler hakkında bilgiler verilmiş, değişik havuz ebatları, İstanbul ve Ankara ili iklim koşullan ve maliyetleri açısından karşılaştırılmış, hangisinin daha ekonomik olduğu gösterilmiştir. Bu tezde hava kanallarının hesabına ve çizimine girilmemiş, sadece hakkında genel bilgi vermekle yetinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is related to indoor Olympic swimming pools. It consists of three parts: The practical considerations of swimming pools, insulation of the walls of pool's building, climatization of the the pool's hall. İn the first section, practical consideration of swimming pools that are categorized in different forms were recognized. Matters which we should pay attension to while locating the pool and basic measurements of the pools and machine rooms were determined. Each of the important elements forming the installation of pools were examined and detailed information about criteria of selection were given. The subjects of this thesis are pool chemicals, matters related to the construction of the pool and its building and smilar topics which are explained generally as they are all related to chemical engineering, civil engineering and architecture. The second section, insulation was begun by emphasizing the importance of the insulation in a general way. It was calculated whether the condensation would be occur or not in the different layers of the pool's hall walls which are constructed to withstand high humidity and as this was shown by graphics, the type and thickness of suitable layers of the walls were decided. The climatization section was started by trying to inform the reader on topics such as concept, equipment and selection of the air conditioner. The quantity of water that evaporated from the surface of the pool in thirteen different ways, was examined by drawing various graphics in detail by a method based upon the experiences of engineers. It w?as passed to the other procedures, it was indicated that ventilation and climatization of the pool's hall would be designed in two different ways. The information was given about these ways, different pool sizes were confronted on the points of costs and climate conditions of Istanbul and Ankara. It and a prefence was given. In this thesis the calculation of air canals wasn't estimated, it was only concerned with giving general information. Keywords - Indoor Olympic Swimming Pools - Practical Considerations of Swimming Pools Insulation of the Walls of Pool's Building - Condenzation Climatization IX