The Comparison of the state owned and private sector owned olympic swimmimg pools in terms of management differences in the province of Ankara
Ankara'da devlet ve özel sektör olimpik yüzme havuzlarının işletme açısından karşılaştırılması
- Tez No: 62299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZENFER DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET BU ÇALIŞMANIN AMACI ANKARA'DA DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR OLİMPİK YÜZME HAVUZLARININ İŞLETME AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASIDIR. BALEMİR, Gürbüz Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi, Doç. Dr. Gazanfer Doğu Ekim 1998,48 Sayfa Bu çalışmanın amacı Ankara'daki devlet ve özel sektör olimpik yüzme havuzlarının işletme açısından karşılaştırılmasıdır. Katılımcılar rasgele örnekleme metodu ile seçilmişlerdir. Bu çalışma için havuz kullanıcılarına yönelik bir anket uygulandı. Anket havuz kullanıcıları için hazırlandı. Anket havuzların en çok kullanıldığı aylarda, iki aydan uzun bir süre sürdürüldü. Anket formu, her birine 100 tane olarak, sekiz kapalı olimpik yüzme havuzuna dağıtıldı. Toplam 800 formdan 365' i kullanıcılar tarafından doldurularak, geri verildi. Kullanıcı anketi esas olarak üç ana sorunun cevabını bulmak içi hazırlandı. 1) Kullanıcıların cinsiyet,yaş gibi kişisel özelliklerini ortaya koymak, 2) Kullanıcıların günün saatlerine göre kullanım tercihlerini ortaya koymak, 3) Kullanıcıların havuzların fiziki şartlarından tatmin düzeyini ortaya koymak. Bu anketin yanısıra, kişisel görüşmeler yapıldı. Resmi kişisel görüşmeler araştırmacı tarafından yürütüldü. Kullanıcıların frekans dağılımını gösteren tabloların yanısıra havuzların değişik tiplerine göre ne tip davranışlar geliştirdiğini anlamak için kros tabloları yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde“The Friedman Two-Way Anova”ve“Chi- Square”analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the comparison in terms of the management of state owned and private sector owned Olympic swimming pools in the province of Ankara. Subjects were selected by using random sampling method. For this study a questionnaire was held. It is prepared for the users of pools. The questionnaire was held over two months which are the pools mostly used. The questionnaire forms were delivered to eight indoor Olympic swimming pools, 1 00 forms each. 365 forms of total 800 were replied by users and returned. The user questionnaire was prepared to find the answers of three main questions, basically. 1) To put forth personal specifications of users such as sex, age.2) To put forth personal preferences of users according to their use during the hours of the day. 3) To put forth users' satisfaction on physical conditions of the pools. With this questionnaire, interviews were held. Formal personal interviews were conducted by the investigator. Not only to formulate the frequency tables and cross tables of the users but also to put forth the dispersion of the users with certain qualities and behavioral acts to pools. The Friedman Two-Way Anova test was used to compare the pools according to the behavioral acts of the users. For frequency analysis“Chi-Square Tests”were used.