Metal çerçeveli giydirme cephelerin sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
The study of the metal framed curtain walls for sustainability
  1. Tez No: 328502
  2. Yazar: DANIYAR BAIMURATOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ŞÜKRÜ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada çağdaş cephe sistemlerinden olan metal çerçeveli giydirme cepheler ve onların bina sürdürülebilirliğindeki rolü incelenmiştir. Sürdürülebilir mimarlığı oluşturan ilkeler ve onların stratejileri ile yöntemlerinden oluşan bir kavramsal çerçeveden yola çıkarak, metal çerçeveli giydirme cephelerin sürdürülebilir tasarım ve yapım için geliştirilen kavramsal çerçeve geliştirilmiştir.İlk bölümde tez çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramı ve onun tarihi, sürdürülebilirliğin mimarlıktaki rolü ve sürdürülebilir binadan bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde, metal çerçeveli giydirme cephelerin tanıtımı, tarihçesi ve bileşenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Giydirme cephelerin bileşenleri üç kısımda ele alınmıştır:1. Örtü bileşenler2. Taşıyıcı bileşenler3. Tespit bileşenlerGiydirme cephelerin taşıyıcı iskelet türüne göre üçe ayrılmıştır:1. Çubuk (Stick) sistem2. Panel sistem3. Yarı panel sistemSonra da, metal çerçeveli giydirme cephelerin performans özelliklerinden bahsedilmiştir.Bölümün sonunda metal çerçeveli giydirme cephe sistemlerinin uygulandığı çağdaş ve mimari örnekler belirlenmiş.Dördüncü bölümde ise; sürdürülebilir binanın metal çerçeveli giydirme cephe tasarımı ve yapımı için geliştirilen kavramsal çerçeve geliştirilmiş. Bu çerçeve içerisindeki stratejileri ve onları oluşturan yöntemler giydirme cephe bağlamında tek tek açıklanmıştır.Beşinci son bölümde sürdürülebilir bina olarak tanılan yapıların metal çerçeveli giydirme cepheleri hakkında bilgiler verilmiş ve onlar sürdürülebilir tasarım ve yapım için geliştirilen kavramsal çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the research investigates the metal-framed curtain, which is one of contemporary facade systems and its role on the sustainability of the building. Based on the conceptual framework of the main principles of sustainable architecture and their strategies and methods, the conceptual framework was developed for sustainable design and construction of metal-framed facade.In the first chapter of the thesis, the aim, the subject and the method was explained.The second chapter of this study covers concepts of sustainability and its history, the role of sustainability in architecture and sustainable buildings.The third chapter informs us about the explanation of the metal-framed curtain, its history and its components. Components of the facade are classified in three parts:1. Covering components.2. Supporting components.3. Fixing componentsAccording to their supporting framework facade are classified into three parts:1. Stick system2. Panel system3. Semi-panel systemAfterwards, it mentions about the performances of metal framed curtain walls.At the end of the section, it mentions about the contemporary and architecture samples of the applications of the metal framed curtain walls systems.In the fourth section, the conceptual framework advanced for the designing and construction of metal framed curtain walls of the sustainable building. Strategies and methods within this framework that created them are individually described to the context of the facade.At the last chapter, it makes mention of the metal-framed curtain facades structures as known sustainable building and conceptual framework for its sustainable design and construction is investigated.