Doğal çevrede yaşam ve yerleşim doğrultusunda bir uygulama: Sincap evler Istranca projesi
Ecological and natural environmental design practice: Sincap evler İstranca project
  1. Tez No: 328503
  2. Yazar: JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ EREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Dünyanın var oluşundan beri doğa, her canlıya yaşaması için uygun şartları hazırlamıştır. Ekosistemde tüm canlılar dengeli bir sayıda hayatlarını sürdürebilmek, bulundukları habitata zarar vermeden, ölçülü miktarda besin maddesi tüketerek canlılıklarını korumasını sağlayan gerekli donanıma sahiptir. Doğayı tanımakla başlayan insanın bilim serüveni, teknolojinin gelişmesi ile doğaya hükmetme başarısına karşılık bir yandan da onu büyük boyutlarda tahrip etmesine neden olmuştur. Bu tahrip sonucu ortaya çıkan küresel sorunların yanı sıra, insanın kendi yaşamı da tehlikeye düşmüştür. İnsanoğlu ile doğal yaşam arasındaki yakınlığın azalmakta olduğu günümüzde yapılan araştırmalar insan sağlığının, doğayla olan ilişkileri arasında doğrudan bir bağ olduğunu kanıtlamaktadır. İnsanoğlu ile doğa arasındaki zedelenmiş bağın, yeniden onarılmasına ihtiyaç vardır. Burada sadece estetik ve vicdani duygular nedeniyle değil, aynı zamanda insanın zihinsel, fiziksel ve manevi sağlığı da söz konusudur. Aynı zamanda yerkürenin geleceğini de etkilemektedir. İnsanoğlu gelişmiş teknik ve sosyal olanaklarından vazgeçmeden ekosistemle uyumlu bir yaşam formu sürdürebilme yollarını araştırmalı ve bulmalıdır. Bu tez çalışmasında, geleceğe uzanan alternatif bir yol araştırması ve ortaya çıkan sonuçlardan oluşan bir deneme olan Sincap Evler Istranca Projesi sunulmaktadır. Bu projede, yaşanmakta olan çevresel değişimlerin doğrultusunda, insanlarla, özellikle çocuklar ile doğanın yeniden buluştuğu ve doğal yaşamın daha içten değer verilerek korunduğu bir mekânsal kurgu amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the occurrence of the natural world for any creature to survive, created conditions prepared. All living things in a balanced ecosystem lives without damage to lead to habitats in which to consume, measured amounts of nutrients has to preserve the ecosystem of the necessary equipment to its vitality. However, the continuity of the natural habitat to protect, they have to be careful with this system. The adventure is equal to the success of the development of technology to nature on the one hand to use to get it done in large part to the destruction of nature. Consequence of this damage in addition to the global problems, was also threatened the life of its own people. Because human beings are part of nature, exists in the natural resources of the people is not an absolute difference. There is an obstacle to the bond between human and nature. This needs to be repaired again. This binding is not only aesthetically pleasing, and conscientious feeling, but also for the state of physical and mental health important. At the same time also affects the future of the earth. To leave without the advanced technical and social possibilities of human, one must explore the ways to maintain ecosystem to find. In this study, an alternative way for future research and consisting of the results of a project called ?Sincap Evler Istranca? shown. In the project were given especially for the children and for their natural life special value.