Kontrbas tutuş ve çalış tekniklerinin ses üzerindeki etekileri
Techniques to study the effects of grip and double bass sound
- Tez No: 328528
- Danışmanlar: PROF. RAMİZ MALİK ASLANOV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kontrobas Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kontrbas, orkestradaki en önemli eşlik enstrümanlarından bir tanesidir. Enstrümanın boyutları, şekli ve ağırlığı göz önüne alındığı taktirde taşıma problemleri enstrümancı için şüphesiz büyük bir sorun teşkil etmektedir. Kontrbas sanatçısı genelde solo konserler dışında davet edildiği senfoni orkestrası, opera orkestrası, oda müziği toplulukları gibi orkestralarda kendi enstrümanını taşımak yerine konser salonunda bulunan ve sanatçının çalmak için bulunduğu orkestraya ait enstrüman ile sanatını icra etmektedir.Ülkemizde kontrbasların kalitesi, bakım durumları yurt dışındaki emsallerine göre oldukça vasat durumdadır. Enstrümanların bu durumu seslendirecek olan sanatçıya oldukça büyük zorluklar çıkarmakta hatta davet edildiği orkestrada mevcut bulunan kontrbas konusunda bir bilgiye sahip değil ise, oldukça kötü tecrübeler edinilmektedir. Bu durumlar karşısında alınabilecek en iyi yöntem sanatçının kendi kontrbasını taşımasıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise kontrbasın hatalarını, kalitesizliğini bakımsızlığı gibi sorunlarını bertaraf edecek önlemlerin alınması gerekmektedir. Bir kontrbasçı olarak daha önce tecrübe ettiğim bu gibi durumlar bana bu tezi yazmamda önemli bir etken olmuştur.Hazırladığım doktora tezinde Kontrbas'ı çalarken kullandığımız tekniklerin, tutuş pozisyonlarının sesi nasıl etkilediği bilimsel olarak araştırılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda elde edilen sonuçlar stüdyo ortamında incelenerek enstrümanı çalacak olan kontrbas sanatçılarına gerek orkestra içinde, gerek solo konserlerinde istedikleri ses seviyesi ve rengine ulaşmaları için önemli bir kaynak teşkil edeceğini düşünmekteyim.Kontrbas'ın orkestradaki yeri ve önemi göz önüne alındığı zaman bu çalışmanın sadece enstrümancıya yönelik bir çalışma olmadığının farkına varılması gerekmektedir. Tarafımdan yapılan araştırmalar sonucunda yukarıda bahsettiğimiz sorunları içeren bir kontrbasın sesinin daha iyi nasıl çıkacağını bilmek bir sanatçının en önemli görevidir. Bu bilgileri araştırmak, tespit etmek ve bunu uygulamak ise yazmış olduğum tezimin temel amacıdır. Konu ile ilgili olarak sessiz stüdyo ortamlarında kontrbasın yalın sesinin tespit edilmesi tutuş, çalış tekniklerinin bu sese olan etkilerinin belirlenmesi ve daha iyi ses elde etmek için ne gibi girişimlerde bulunabileceği bu tez sayesinde mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The double bass is one of the most important accompanied instruments in the orchestra. Considering the instrument size, shape and weight , the carrying problems constitute undoubtedly a major problem for instrumentalist.Double bass artists usually perform the art with instrument of the orchestra where to play and in the concert hall instead of carrying their own instrument in the orchestra such as opera orchestra, chamber music groups visited outside of solo concerts.The quality and care situations of double bases in our country are fairly mediocre than their counterparts abroad. This situation of the instruments cause very great difficulties, even if one has an information about the double bass in the orchestra been invited, gained pretty bad experiences. In this case, the best method is to carry its own double bass . In cases this is not possible the measures should be taken that will eliminate the problems such as double bass errors, poor quality, lack of maintenance. As a double bass player, such cases I have previously experienced , have been an important factor for me about writing this thesis.Scientifically investigated how it affects the sound our techniques and grip positions while playing double bass at the doctoral thesis prepared by me. I think that the results obtained from these studies will constitute an importante source both in the orchestra and in their solo concerts, in order to achieve the desired volume level and clang color, for the double bass artists who will play instrument by examining in a studio environment.Considering the place and importance of the double bass, it should be recognized that this study is not only a work for instrumentalist.As a result of investigations made by me, the most important task of an artist is to know how to better get out the sound of a double bass including the above-mentioned problems. The main aim of my thesis is to investigate, identify and implement these informations. Regarding this issue, the detection of the simple sound of double bass in the quiet studio environments and the determination of the effects to this noise of the grip and playing techniques and what kind of initiatives can be found to achieve better sound, will be possible through this thesis.