Gelişmekte olan ülkelerde döviz kuru oynaklığı dış ticaret ilişkisi ve Türkiye örneği
The relationship between exchange rate volatility and international trade in developing countries-Turkey
- Tez No: 328548
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bretton Woods sisteminin yıkılması ve yerine yeni bir sistemin kurulamamış olması ile dünyada yaygın şekilde esnek kur rejimlerinin tercih edilmesi sonucunda ulusal paraların birbiri karşısındaki değerlerinde önemli dalgalanmalar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Döviz kurlarında yaşanan bu dalgalanmanın dış ticaret üzerindeki etkileri de gittikçe artan bir biçimde araştırmacıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Ancak yapılan teorik ve ampirik çalışmalar sonucunda henüz dış ticaret ile döviz kuru oynaklığı arasındaki ilişki netliğe kavuşmuş değildir.Çalışmanın ilk kısımda döviz kuru rejimlerinin genel çerçevesi çizilecek, ikinci kısımda döviz kuru oynaklığının sebep ve sonuçları incelenecektir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında ise gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de döviz kuru oynaklığı konusunda yapılmış olan çalışmalar özetlenecek ve devamında döviz kuru oynaklığının Türkiye'nin ihracatına etkileri analiz edilecektir. Çalışmanın uygulama kısmı olan bu kısmında öncelikle döviz kuru oynaklığının Türkiye'nin sektörel ihracatına etkileri incelenecek olup, devamında ise Türkiye'nin ihracatının büyük çoğunluğunu gerçekleştirdiği OECD üyesi ülkelere yaptığı iki taraflı ihracatın döviz kuru oynaklığı ile ilişkisi ülke bazlı olarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The breakdown of Bretton Woods Sytem and the subsequent lack of establishment of a new system led to the flactuation of national currecies against each other and such fluctuations are still continiuing. The effects of these flactuations on international trade have been investigated by academicians. Nevertheless, after all theorical and emprical studies the relationship between exchange rate volatility and international trade is yet to be adequately investigated.The first chapter of this study covers the general framework of exchange rate regimes and the second chapter deals with the causes and effects of exchange rate volatility. In the third chapter, the studies about exchange rate volatility in developing countries and Turkey will be reviewed and subsequently the impact of exchange rate volatility on Turkey's exports will be analyzed. In this part of this study, which is the application section of this dissertation, the relationship between exchange rate volatility and Turkey's sectorial exports will be analysed. In this last part, Turkey?s bilateral trade with the OECD countries will be investigated.