Türkiyede döviz kurları ve döviz kurlarının ihracat ve ithalata etkisinin araştırılması üzerine ampirik bir uygulama
Exchange rates and an empirical application on investigation of the effect of exchange rates and imports in Turkey
- Tez No: 811382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dış ticaret, bir ülkenin ekonomik sağlığının temel göstergelerinden biridir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde dış ticaretin yürütülmesinde döviz kuru oynaklığı uzun veya kısa vadede olumlu veya olumsuz etkilere neden olabilir,. Bu bağlamda, çalışmanın amacı Türkiye'de reel efektif döviz kuru ile ithalat ve ihracat arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Veriler, 2012:09-2022:09 dönemini kapsayan reel döviz kuru, ithalat ve ihracat değişkenlerinin TCMB Elektronik Veri Dağıtım Sistemi'nden (EVDS) sağlanmasıyla analiz edilmiştir. Analiz, daha güvenli sonuçlara ulaşmak için 2003=100 bazlı reel verilerin zamanında doğal logaritmalarının alınmasıyla gerçekleştirilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek için Toda-Yamamoto nedensellik analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, ihracat ve ithalat değişkenleri arasında çift yönlü bir nedensellik olduğunu, Reel Döviz kurunun ise ihracata doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, reel efektif döviz kuru artışının ihracatı artıracağı ancak ithalatı etkilemeyeceği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, dış ticaret dengesinin sağlıklı şekilde ilerlemesi için reel efektif döviz kurunun etkisinin çok fazla olmadığı görülmüş ve bu sonuç, yapılan bir çok araştırmalar ile aynı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is one of the main indicators of a country's economic health. In particular, in developing countries, exchange rate volatility can have positive or negative effects on foreign trade in the short or long term. In this context, the aim of this study is to investigate the relationship between real effective exchange rates and imports and exports in Turkey. The data was analyzed using real exchange rate, import and export variables covering the period of 2012:09-2022:09 obtained from the Central Bank of the Republic of Turkey Electronic Data Distribution System (EVDS). The analysis was carried out by taking natural logarithms of the 2003=100-based real data in order to obtain more reliable results, and Toda-Yamamoto causality analysis was used to determine the direction of the relationship between variables. The analysis results revealed that there is a bidirectional causality between export and import variables, while there is a unidirectional causality from real exchange rates to exports. In conclusion, it was determined that an increase in real effective exchange rates will increase exports but will not affect imports. According to the findings, the impact of real effective exchange rates on the healthy progress of foreign trade is not significant, and this result is consistent with many previous studies."