Döviz kuru oynaklığı ile büyüme ilişkisi: Türkiye uygulaması
Relationship between exchange rate volume and graowth; The case of Turkey
- Tez No: 607940
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SUGÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
1973 yılında Bretton Woods sisteminin çöküşü ile birlikte sabit kur sistemi terk edilmiş, esnek döviz kuru rejimine geçilmiş ve finansal serbestleşme ve finansal piyasalarda en yüksek işlem hacmine sahip olan döviz piyasalarındaki gelişmeler uluslararası boyutta yatırımcılar, ticaretle uğraşan şirketler ve parasal otoriteler için çok önemli hale gelmiştir. Döviz kuru; ülke ekonomisinde birçok araçla etkisini göstermektedir; Enflasyon, faiz, yatırım ve dış ticaret gibi. Bu nedenle, döviz kurundaki dalgalanmalar, ülke ekonomisi ve ekonomik birimleri için önemli bir risktir. Yabancı tasarruflar nedeniyle ekonomilerini canlı tutmaya çalışan gelişmekte olan ülkeler, Yabancı Sermayeyi ülkelerine çekmek için ekonomide istikrar sağlamalıdırlar. Döviz kurundaki oynaklık, ülke ekonomisinde istikrarın olup olmadığı göstergelerinden biridir. Bu bağlamda, döviz kuru volatilitesini tahmin etmek ve ortaya çıkabilecek risklere karşı önlemler almak önemlidir. Bu çalışmada, döviz kuru rejimlerinin özellikleri ve Türkiye'de uygulanan döviz kuru rejimleri açıklanarak, döviz kuru rejimlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In 1973, because of the system collapse of the Breton Woods, fixed rate system was abandoned, flexible exchange rate system was utilized and financial liberalization and improvement of the financial markets which has got the highest trading size becomes very important for interactional trader, company working in trading, and monetary authorizes. That is why fluctuation of the exchange rate is a big risk for economy units. Developing countries which are tried to rich their economy should provide the stability in order to invite foreign traders to their countries. Fluctuation of the exchange rate demonstrates whether or not a country's economy stability. Within this context, it is important that predict volatility of Exchange rate and take precaution for possible risks. In this study, exchange rate regimes and the effects on the economic developments in Turkey were explained and were examined.