Milletlerarası Özel Hukukta mutad mesken kavramı
The concept of habitual residence in Private International Law
  1. Tez No: 328556
  2. Yazar: İLYAS ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamızda, milletlerarası özel hukukta bağlama noktası olarak kullanılan mutad mesken kavramını incelemeye çalıştık. Bu çalışma, milletlerarası özel hukukta bağlama noktası olarak kullanılan, ancak ne milletlerarası sözleşmelerde ne de iç hukuklarda herhangi bir tanımı bulunmayan, unsurları konusunda doktrinde ve uygulamada farklı görüşlerin ileri sürüldüğü mutad mesken kavramının anlamı, muhtevası ve hangi unsurlara sahip olduğu ile nasıl tespit edilmesi gerektiği sorularına cevap aramaktadır. Bu kapsamda, mutad mesken kavramının ortaya çıkışı ve milletlerarası özel hukukta bağlama noktası olarak tercih edilmesinde etkili olan sebepler üzerinde durduktan sonra, mutad mesken kavramının anlamı ve niteliğine ilişkin doktrinde ileri sürülen ve mahkemelerce kabul edilen görüşleri inceledik. Mutad mesken kavramının unsurları ve söz konusu unsurların nasıl tespit edilmesi gerektiği konusuna değindik. Mutad mesken kavramının, milletlerarası özel hukukta bağlama noktası olarak kullanılan yerleşim yeri ve diğer kavramlarla olan ilişkisi incelendikten sonra, çocuğun mutad meskeni ve vatansız, mülteci ve sığınmacıların mutad meskeni gibi mutad meskenin tespitinde özellik arz eden haller üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to examine habitual residence, which is used as a connecting factor in private international law. Habitual residence is used as a connecting factor in private international law but has no real definition neither in international conventions nor in domestic laws and different opinions in doctrine and case law are asserted about the meaning and elements of habitual residence. This study seeks to answer the question what the meaning and the content of concept of habitual residence is, which elements the concept has, and how the elements of the concept should be determined. In this scope, we examined how habitual residence emerged and why it is used as a connecting factor in private international law. Then, the meaning and qualification of habitual residence is analyzed in accordance with the opinions, which are asserted, by doctrine and courts. We mentioned the elements of habitual residence and addressed how these elements should be determined. After analyzing the relationship between the concept of habitual residence and domicile and other relevant concepts which are used as a connecting factor in private international law, we focused on special cases about determination of habitual residence such as habitual residence of a child and habitual residence of stateless, refugees and asylum seekers.