Türkiye'de madencilik sektöründe yabancı sermayenin yeri
The situation of foreign capital in Turkey's mining industry
- Tez No: 328562
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Madencilik sektörü ekonominin lokomotif sektörlerinden biridir. Diğer sektörleri de besleyen özel konumdan dolayı da madencilik sektöründeki gelişmeler diğer sektörleri etkilemekte ve etkileri ekonominin geneline yayılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca madencilik sektörüne yapılan yatırımlar ya yetersiz kalmış ya da verimli olamamıştır. 2000 sonrası özelleştirmeler ile sektördeki sermaye ve yatırım eksikliği giderilmeye çalışılmışsa da, istenilen düzeye hala erişilememiştir. Yatırımların ve sektöre sermaye girişinin artması için sektörün özel yatırımcılara da açılması, yabancı yatırımcılar için yeni fırsatlar ortaya koymuştur. Sektöre giren yatırımcıların büyük bir kısmının doğrudan yatırımcı olması nedeniyle de, uygulanan politikalar sektörde yatırımları arttırıcı etki yaratmıştır. Madencilik sektöründe bir canlanma olduğu ve yatırımların arttığı bir gerçektir ancak, doğrudan yatırım oranlarının miktarının daha da arttırılması sektörün kendini daha da geliştirmesi için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Mining industry is one of the locomotive industries in an economy. Because of its special position in economy it feeds the other industries and shows its effects in all parts of the economy. Throughout the history of Turkish Republic the investments which were made for mining industry have not been enough so far. With the privatizations in mining industry, undercapitalization and disinvestment problems were tried to be overcame however still there are problems regarding undercapitalization and disinvestments in the industry. Foreign investors had the opportunities to invest for the mining industry after the mining industry in Turkey opened for private investments. The considerable amount of the investments were direct investments this is why the policies, which were applied to develop mining industry, worked out and created intensifier effects for the investments. It?s obviously true that, after these investments mining industry had a recovery process and the amount of new investments increased however for sustainable achievement of the mining industry it?s quite important to increase the amount of direct investments in the mining industry of Turkey.